Kitapları da aldım, tatil çantam hazır

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Bol kar yağışlı ve yorucu bir kışın ardından daha baharı yaşayamadan yaz tatili hızla gündemin baş köşesine yerleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özenli bir hazırlık başlıyor. Fakat her seferinde her şey gerekliymiş gibi geldiğinden ‘dolu bavul’ kâbusu insanın kafasından ‘evde oturup tek başıma kafa dinleseydim daha mutlu olurdum’ gibi düşüncelere dalmasına de sebep olabiliyor. Bu türden hayıflanmaları önlemek için, sadece temel ihtiyaçları ve tatili daha renkli kılabilecek kitapları almak her zaman daha akıllıca olabilir.

İnsanların ilgi alanları birbirlerinden çok farklı olduğu için yaz aylarında da felsefe, roman, öykü, şiir, bilim, teknik ve gezi gibi değişik türdeki kitaplar daha çok tercih ediliyor. Buna rağmen kitapseverlerin yaz aylarında verdikleri ortak eğilimler de yok değil. Politik ve entelektüel kitaplardan daha çok, duygusal ve fantastik kitap seçimleri, yaz aylarının derin duygularına hitap eden şiir kitapları, içimizdeki gezgin ruhu açığa vuran gezi rehberleri, ruhsal açlığı giderecek manevi kitaplar, adrenalin yükselten macera kitapları tarzındakiler ve ebatları rahatsız edici büyüklükte olmayanlar diğerlerine göre daha çok ilgi çekiyor. Tüm bunların yanına Dostoyevski ve Tolstoy gibi ünlü edebiyatçılara ait olan klasikleri de ekleyebilirsiniz. Kitap meraklıları boş zamanlarını bu klasikleri, ilgiyle ikinci, üçüncü kez daha farklı tatlar almak adına okuyabiliyor.

Sahil şehirleri, memlekete ya da yurtdışına çıkıp tatil yapmak, birçok mizahi konuya, fıkraya, karikatüre ilham olmuştur. Bin bir umutla beklenen yaz gelir, insanlar her şeyin gerekli olacağını düşünerek ne varsa yanlarına alır ve döndüklerinde bir dahaki tatile sadece üzerindekilerle gidileceğini ve dolu bavullara tövbe edildiğini anlatan konuşmalar yapar; fakat her yıl hiçbir şey değişmez. Kitapsız yaşayamayanlar için durum daha da vahimdir.

Polisiye tarzı kitaplar

Her okuyucunun kendi ilgi alanına giren kitapları çantalarının bir köşesinde bulunduracakları kesin. Burada tatil günlerinizi atlatabileceğiniz birkaç örnek kitap vermek de faydalı olacaktır. Yeni dünyanın kültürel hegemonyasını işleyip ve içine olağanüstü bir sevda masalını gizlediği ince bir roman ‘Amerikan İşgali / Sel Yayıncılık’. 41. yüzyıla götürecek bir bilimkurgu olan ‘Zaman Çöktü/Kanat Kitap’ insanlaşan koyunların direnişini anlatıyor. Denemelerle popüler kültürün çözümlendiği ‘Göstergeler/Can Yayınları’. Okuru kendi fikri bütünlüğünü koruma konusunda kışkırtan ‘Cool Anılar/Ayrıntı Yayınları’ bir Baudrillard klasiği. Hiç de gurur duyulacak bir çağda olmadığımızı mutlu şaşkınların yüzüne vuran bir roman ‘Dalgalar/İmge Yayınları’. Son bir tavsiye, okurları sıkmamak ve yormamak adına yayınevleri yaz aylarında daha çok polisiye tarzı sürükleyici ve kısa kitapları piyasaya sunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious