'Kitle imha silahı olmasaydı da işgal ederdik'

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Cheney ve Rice, Bush'un politikalarını savundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'da 11 Eylül yıldönümü, Başkan Bush'un saldırılar sonrasında başlattığı "terörle mücadele" politikasının eleştirildiği bir döneme denk gelirken, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Bush'un politikalarını savundu. Cheney, 11 Eylül sonrası ABD'de başka saldırılar yaşanmamasının izlenen politikaların doğru olduğunu gösterdiğini söyledi. Rice da 11 Eylül ile ilgili değerlendirmesinde ülkesinin saldırılar öncesine göre daha güvenli olduğunu; ama henüz tamamen güvende olmadığını belirtti.

NBC televizyonuna yaklaşık bir saatlik bir demeç veren Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 11 Eylül 2001 tarihinden sonra ABD'de başka saldırı yaşanmamasının ülkenin teröristlere karşı korunmasında başarı sağlandığını gösterdiğini söyledi. 11 Eylül sonrası Afganistan'dan sonra işgal edilen Irak'ta direnişi küçümsediklerini ifade eden Cheney geçen yıl mayıs ayında "direnişin son nefesini vermek üzere olduğu" şeklindeki açıklamasının da hatalı olduğunu belirtti. Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle dünyanın artık daha iyi olduğunu söyleyen Cheney, Irak konusunu genel olarak terör tehdidinden ayırmadığını da ifade etti.

11 Eylül saldırılarının beşinci yıldönümü etkinlikleri ABD Başkanı George Bush'un Dünya Ticaret Merkezi'nin bulunduğu alanı ziyaret etmesiyle başladı. Demokratların, New York ve Washington'daki saldırıların siyasi çıkarlar için kullanıldığı ve ülkenin Irak'ta batağa saplandığı suçlamalarına karşı Beyaz Saray yönetimi 11 Eylül sonrası izlenen güvenlik politikasını savunuyor.

"Irak'ta kitle imha silahı olmasaydı yine işgal ederdik"

Cheney, "CIA 2003'te Irak'ta kitle imha silahı olmadığı yönünde bir rapor sunmuş olsaydı Amerika yine Irak'ı işgal eder miydi?" şeklindeki soruya ise "evet" yanıtını verdi. Cheney, Irak'ın bu tür silahlar elde edebilecek kapasitede olduğunu belirterek "BM'nin cezaları hafifletilseydi bu silahları edinirdi" ifadesini kullandı. Başkan Bush ve ekibi 2003 yılında başladıkları Irak işgaline gerekçe olarak Saddam-El Kaide bağlantısını ve Irak'ta kitle imha silahlarını varlığını göstermişti. Amerikan Senatosu'nun geçen hafta açıkladığı raporda Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ile El Kaide arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıt bulunmadığı ifade edilmişti. Daha önce de ABD'li yetkililerin açıkladığı pek çok raporda Irak'ta kitle imha silahlarının varlığına dair kanıt olmadığı belirtilmişti.

Amerikan Senatosu'nun Demokrat kanat üyeleri de Bush ve Cheney'e yönelik eleştirilerine devam ediyor. Senatör Harry Reid Cheney'nin açıklamalarından sonra yaptığı değerlendirmede "Cheney'nin ülkenin dış politikası üzerindeki etkisi Amerika'yı daha az güvenli hale getirdi. Cheney'nin bu açıklamalarını bu anlamadığını gösteriyor" dedi.

Rice: "Güvendeyiz ama tamamen değil"

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da 11 Eylül ile ilgili değerlendirmesinde ülkesinin saldırılar öncesine göre daha güvenli olduğunu, ama henüz tamamen güvende olmadığını söyledi. 11 Eylül saldırıları sırasında ulusal güvenlik danışmanı olarak Bush'a en yakın isimlerden olan Rice, Fox News televizyonundaki açıklamasında "Artık daha güvende olduğumuzu düşünüyorum. Ama tamamen değil" ifadesini kullandı. Amerikan Senatosu'nun aksi yöndeki raporuna rağmen Rice, Irak ile El Kaide arasında ilişki olduğu yönündeki iddiasını sürdürdü. Rice, Saddam Hüseyin döneminde Irak istihbaratında görevli olan kişilere eriştikçe bu konuda daha çok şey öğrenileceğini belirtti.

Condoleezza Rice, "11 Eylül'ü sadece El Kaide ve uçak kaçıran kişilerden ibaret sayarsanız Irak'la bağlantısı yok. Ama benim ve Başkan'ın düşündüğü gibi sorunun Orta Doğu'da kök salmış kin ve aşırılık ideolojisi olduğunu düşünürseniz işin kaynağına gidip bu bölgenin siyaseti ile ilgili bir şeyler yapmanız gerekir" diye konuştu. Rice, "Saddam orada otururken, komşularını ve müttefiklerimizi tehdit ederken Orta Doğu ile ilgili bir şey yapmanız düşünülemez" dedi.

Amerikan ABC Televizyonu'nun yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre ülkelerinin daha güvenli olduğunu düşünen Amerikalıların oranı yüzde 88'den yüzde 52'ye indi. Halkın yüzde sadece yüzde 38'i yönetimin başka bir saldırıyı önlemek için elinden geleni yaptığını düşünürken yüzde 60'lık bir kesim bunun tersini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious