Kivi hasatı zamanı 10 Kasım

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Ordu Tarım Müdürü Sadi Sadıkoğlu, kivi üreticilerinin 10 Kasım’dan önce hasata başlamamaları gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bunu üretici ile tarım müdürlüğü uzmanlarının ortaklaşa yürüttüğü bilinçli tarım uygulamasına bağlayan Ordu Tarım Müdürü Sadi Sadıkoğlu, kivinin hasat tarihine yaklaşıldığını ve bu konuda çiftçilerin çok dikkatli hareket etmesi gerektiğini duyurdu.

Kivi meyvesinin olgunlaşmasının dış görünüşünden anlaşılamayacağını belirten Sadi Sadıkoğlu, bunun ’refraktometre’ adı verilen optik bir aletle eriyebilir kuru madde oranının ölçülerek ortaya çıkacağını kaydetti. İl genelinde yapılan ölçüm sonuçlarına göre kivi hasatının 10 Kasım’dan sonra yapılması gerektiğini vurgulayan Sadıkoğlu, "Hasat esnasında meyvenin dipten sapsız olarak koparılmasına dikkat edilmelidir. Meyve sapı meyve üzerinde kaldığında diğer meyveleri zedeleyerek depo ömrünü azaltır. Ayrıca hasat en az 2-3 defa yapılmalıdır. Hasat sırasında önce iri meyveler toplanmalı. Diğer meyvelerin gelişmesi için zaman bırakılmalıdır. Toplanan meyveler boy sırasına göre tasnif edilip plastik veya ahşap kasalara dikkatli bir şekilde konulmalıdır. Kesinlikle çuval içinde muhafaza edilmemelidir." diye konuştu.

Kivinin toplandıktan hemen sonra yenen bir meyve olmadığını hatırlatan Sadi Sadıkoğlu, kivilerin yenilme olgunluğuna gelmeleri için bekletilmesi gerektiğini dile getirdi. Evlerde tüketilecek kivinin elma ile birlikte naylon torbada bir hafta bekletilmesi gerektiğinin altını çizen Sadıkoğlu, kivinin oda sıcaklığında iki ay muhafaza edilebileceğini anlattı. Sadıkoğlu, kivinin depolarda tek ürün olarak muhafaza edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious