Kıyafet terapistleri geri döndü

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Vitrinlerde görüp beğendiğimiz giysilerin çoğu, askıda durduğu gibi üzerimizde şık durmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Standart beden ölçülerine bağlı kalınarak hazırlanan bu giysilerdeki değişmeyen kalıplar, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan terzilere olan talebi artırdı. Terzilere talebi artıran sebep, ölçülerin bedenimize tam uygun olmaması değil. Tüm mağazalarda benzer ürünlerin olması da bu noktada önemli rol oynuyor. Sokaklarda birbirinin aynısı gibi giyinmiş yüzlerce insanla karşılaşıyoruz. Hatta davetlerde, toplantılarda, özel günlerde aynı markalardan alınmış giysiyi birkaç kişinin üzerinde üniforma gibi görebiliyoruz. Bunda mağazalara kolay ulaşmanın yanı sıra taksitli ve ucuz satışların da etkisinin olduğu bir gerçek. 1960’lardan itibaren hayatımıza giren hazır giyim yani konfeksiyon, hızından bir şey kaybetmeden iki binli yıllara kadar geldi. Fakat artık doğal olana dönme arzusu kendini gösteriyor. Tarzını belirlemek isteyen pek çok kişi özel dikim yapan kıyafet terapistlerine, yani terzilere yöneliyor.

Eskiden istenilen modele uygun kumaş bulunur, düğmesi seçilir, varsa aksesuar araştırılır, en kaliteli astarlar alınır ve terziye gidilerek hayal edilen modeller anlatılır ve teslim alınacağı gün sabırsızlıkla beklenirdi. 20-25 yıl öncesine kadar büyük önem verilen terzilik, hazır giyimin daha ucuz ve kolay erişilebilir olmasından dolayı kan kaybetmişti. Öyle ki, terziler, hazır alınan giysilerdeki aksaklıkları tamir eden kişiler olmuşlardı. Bu anlayış değişiyor, çünkü kişisel zevkler gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor.

Bunun birkaç sebebi var. ‘Kendi imajını kendin belirle’ sloganı ve markaların kişisel ürünlere uygun tarzları benimsemesi ilk sırada yer alıyor. Belirli bir mevkiye gelmiş işadamlarının özel kıyafetler istemesi de terzilere talebi artıran bir diğer neden. Büyük markalar, pantolonundan gömleğine, ceketinden kravatına kıyafetinin her parçasını kendine özel isteyen müşterileri için bünyelerinde terzi bulunduruyor.

ABD’nin ünlü giyim firması Brooks Brothers özel dikim kıyafetlerini, sanal terzilerin aldığı ölçülerle müşterisine sunuyor. Müşterilerin istediği giysi için ölçüler, sanal terzi diye adlandırılan “White-light” bilgisayarlı tarama sonucunda alınıyor. 12 dakikada, iki yüz binin üzerinde veri noktası taranarak bedenin ayrıntılı kalıbı çıkarılıyor. Böylelikle o kişiye uygun giysi neredeyse hatasız ölçülerle dikilerek kaliteli şıklık yakalanıyor.

Hong Kong’tan özel terzi getirtiyor

Ülkemizde terzi kullanan markalar arasında Vakko, Sarar, Sabri Özel, Scaba gibi kalitesi tescilli isimler var. Kişiye özel terzinin elinden çıkmış giysiler o kadar çok benimsendi ki, lüks oteller seçkin müşterileri için Hong Kong’dan randevu ile terzi bile getiriyorlar. Fiyatların hazır giyime oranla daha pahalı olması markalardaki kişisel dikimlerin günümüzde lüks sınıflandırmasına girmesinden kaynaklanıyor. Diktirilen giysinin aynısının piyasada olmaması, bu tarz giyimi işadamlarının, bürokratların, cumhurbaşkanlarının, Genelkurmay başkanlarının, yani göz önünde bulunan kişilerin daha da çok benimsemesinde etkili.

Terzilik lüks tüketime girdi

Birçok politikacıya, işadamına, üst düzey görevliye kıyafet hazırlayan lüks terziler aynı zamanda onların sırdaşı da oluyor. Beden ölçülerini, zevklerini, taleplerini en ince detaylarına kadar bildikleri kişilere terzilik hizmeti verirken belki de sıradan bir dosttan daha yakın oluyorlar. Terziler, sadece kıyafet dikmekle kalmıyor, giysiyi kullanacağı ortama uygun tarz üzerinde konuşarak bir nevi stil danışmanlığı hizmeti de veriyorlar. Ayrıca ‘marka saplantısı’ndan kendini soyutlamak isteyen seçici müşteri kitlesi, terzilerin sadık müşterileri arasında bulunuyor.

Trendlerini kendi belirlemek isteyenlerin uğrak yeri olan terzilere gidenlerin çoğunun bayan olduğu sanılsa da; erkeklerin özel dikime daha çok rağbet ettiği bir gerçek. Kimi tümden astarlı pantolon, kimi kaliteli dikilmiş takım elbise, kimi ise kırışmayan ceketlerini kendi kol boyuna göre istedikleri için, kıyafetlerini ustalığını kanıtlamış terzilerin ellerine bırakıyorlar. İlk intibanın önemli olduğunu ve kişilerin kıyafetlerinin görüntüsüne göre karşılandıklarını unutmayan beyler, iş yaşamında daha etkin olmak adına olsa gerek kişiye özel dikimleri tercih ediyor.

Ismarlama kıyafetin avantajları

* Sabır, ustalık, dürüstlük ve titizlik gerektiren terzilikte, kıyafetler müşterinin arzusuna, hayat felsefesine, yaşam şartlarına göre hazırlanıyor.

* Hazır giyimde düzeltilme şansı olmayan aksaklıklar, terzi dikimlerinde prova esnasında fark edilip düzeltilebiliyor. Bu sayede terzilerin diktiği giysiler farklı bir duruş, estetik sergiliyor.

* Kilolu biri, profesyonel dikiş kuralları ile bir beden küçük gösterilebildiği gibi, çok zayıf kişiler de yine aynı dikiş teknikleri ile daha topluymuş gibi gösterilebilir.

* Ismarlama giyime alışan biri hazır giyimi rahat kullanamaz. Bedensel özellikler dikkate alınarak dikilen giysi, ona göre hareket rahatlığı sağlar.

* Ismarlama kıyafetler eğer varsa bedendeki deformasyonları gizler.

* Kimi insanların farkında olmadığı duruş bozuklukları, doğuştan var olan fiziki özellikler (kamburluk, üst bedenin alt bedene oranla daha küçük olması, doğum sonrası oluşan basen fazlalığı) özel kıyafetlerle kamufle edilebilir.

* İş konumunuza uygun bulmadığınız kıyafetleri terzinize diktirebilirsiniz.

* İstediğiniz renk ve kumaşı da seçmek sizin elinizde

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious