Kıyak gezinin iptalinin sürpriz mağdurları

Kıyak gezinin iptalinin sürpriz mağdurları.26623
  • Giriş : 10.11.2008 / 20:57:00

Patara gezisi Uğur Dündar’ın Star Anahaber’de gündeme getirmesinden sonra TBMM tarafından iptal edilince PMD ilginç bir bildiriyle iptale tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis bütçesinden karşılanacak ve çok sayıda gazetecinin davet edildiği Patara gezisi Uğur Dündar'ın Star Anahaber'de gündeme getirmesinden sonra TBMM tarafından iptal edilince Parlamento Muhabirleri Derneği ilginç bir bildiriyle iptale tepki gösterdi.

İşte Parlamento Muhabirleri Derneği'nin açıklaması:

ÖZÜNDEN UZAK

"Parlamento Muhabirleri Derneği üyelerinin de davetli olduğu Patara rogramıyla ilgili olarak bir televizyon kanalında "Kıyak bir gezi" başlığıyla sunulan haber, dernek yönetim kurulumuzda üzüntüyle karşılanmıştır.

Haberde yer alan bilgilerin yanlış ve abartılı olması bir yana, haberin, Kaş-Patara'ya gerçekleştirilecek bir günlük çalışma ziyaretinin özünü ve çerçevesini yansıtmaktan çok uzak olması dikkat çekicidir.

TANITIM ENGELLENDİ

TBMM Başkanlığı, dünya mirasında önemli yer tutan Patara'da yapılacak Dünya Parlamento Başkanları Toplantısı öncesinde kamuoyunda ve uluslararası çevrelerde bilinirliği artırmaya dönük proje kapsamında gazetecileri davet etmiştir. Projenin büyüklüğü ve önemine karşın gazeteciler ile Teknik Bilim Kurulu üyelerinin davet edildiği program, en kısa sürede en az maliyetle yürütülecek şekilde oldukça mütevazı planlanmıştır. "Kıyak bir gezi" gibi, orantısız bir sunumla verilen haberde; programın bir gün sürdüğü, ikinci günün dönüşe ayrıldığı, tarifeli uçak biletlerinin en ekonomik sınıftan alındığı, gazetecilere ikramın yemekle sınırlı olduğu, hiçbir aşırılığa yer verilmediği gözardı edilmiştir.

PMD, basının özgür ve sorgulayıcı haber yapmasının her zaman savunucusu olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ancak bir gazetecinin rahatlıkla edinebileceği bilgilerin görmezden gelinmesini, muhataplarına sorulmamasını ve yanlış rakamlar kullanılmasını, "doğru habercilik" yaklaşımına sığdırmak olanaklı değildir.

Bu projeden dünya basının bile heyecanla söz etmesi dikkate alınarak, üyelerimiz kurumları adına davete katılım göstermiştir. Ancak program, bizce gazetecilikten uzak bir davranışla gölgelenmiştir. Bu haber, hem üyelerimize, hem çalışma programına katılmak üzere başvuran kendi kurum çalışanlarına bir haksızlık olarak değerlendirilmektedir.

BALTALADI

Türkiye'ye uluslararası prestij sağlayacak bir projenin önemli bir tanıtım ayağının böylece baltalandığını düşünmekteyiz. Konuyu üyelerimizin bilgisine ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Artık yorum sizin...

NOT: Oysa Uğur Dündar, Star Haber'de "Bu gezi yapılmasın" dememiş, sadece bu kriz ortamında devlet bütçesinden böyle bir gezinin yanlışlığına işaret etmiş ve yükün devlete yüklenmemesi çağrısında bulunmuş, Meclis Başkanı da geziyi iptal etmişti.

TURKTIME

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*