"Kıyamet günü sığınağı" açılıyor

  • Giriş : 16.11.2007 / 14:13:00

Norveç'in, dünyada bilinen tüm tarım türlerinin tohumlarını korumak için yaptığı "kıyamet günü sığınağının" soğutucuları bugün çalıştırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Science Daily" adlı internet gazetesinde yayımlanan habere göre, "Svalbard International Seed Vault" adı verilen ve Kuzey Kutbu yakınlarındaki ücra Spitsbergen adasında bir dağın içine inşa edilen sığınakta dünyada bilinen 4,5 milyon tohum örneği saklanacak. Norveç hükümeti, dünya tarımını nükleer savaş, meteor çarpması, iklim değişikliği gibi gelecekteki muhtemel felaketlerden korumayı amaçlayan sığınağın resmi açılışını 26 Şubat'ta yapacak.

Sığınağın mimari planlarını tanıtan Norveç hükümeti, 4,5 milyon tohum örneğine ev sahipliği yapacak 120 metre uzunluğundaki tohum sığınağının maliyetinin 5 milyon doları bulduğunu bildirmişti. Sığınaktaki tohumların muhafazası ve toplanması Küresel Tahıl Çeşitliliği adlı bir kuruluş tarafından yapılıyor.

Özellikle küresel ısınma sonucu Grönland, Kuzey ve Güney Kutuplarındaki buz tabakasının erimesiyle yükselecek su seviyesinin üzerinde kalacağı hesaplanan sığınaktaki tohumlar, eksi 18 derecede saklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious