Kıyaslama yapmayın!

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Lütfen çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Osmaniye İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Çetin, yaptığı açıklamada, çocukların ruh sağlığının korunması konusunda anne-babalara büyük görev ve sorumluluk düştüğünü söyledi. Çocuklara kendi düşüncelerini ifade özgürlüğü tanınmasını isteyen Çetin, bunun ruh sağlıklarının daha iyi gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Çetin, "Anne-babalar çocuklarının öz benlikleri ve güven duygularını geliştirmesine yardım etmeli. Bu açıdan doğru yaptıklarını ödüllendirmelidir. Ebeveynler özellikle çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktan uzak durmalıdır. Bu çocukta özgüven kaybına yolaçar." uyarısında bulundu.

Çetin, çocuk eğitiminde, sosyal kuralların uygun bir şekilde ve ergenlik çağında öğretilmesini, disiplinin de uygun dozda verilmesini istedi.

Ruh ile beden arasındaki rahatsızlığın çeşitli sorunlara yolaçtığını anlatan Çetin, şunları kaydetti: "Bedensel bir hastalık kişide ruhsal olarak üzüntü, keder, sıkıntı gibi olumsuz duygulara sebep olur. Psikiyatride bu duruma "uyum bozukluğu" ismi veriliyor. Bu durum ise çok yaygın gürülüyor. Ülkemizde ruh sağlığı önemli oranda arttı. Kanser hastalarının yüzde 26’sında, 4 milyon şeker hastasının yüzde 27’sinde ve 1 milyon 200 bin kalp damar hastasının yüzde 20’sinde depresyon tespit edildi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious