Kıyaslamak doğru değil

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Şener: Bir şeyi bir şeyle kıyaslamak doğru değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şener’den miting yorumu: Bir şeyi bir şeyle kıyaslamak doğru değil
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Türkiye’de hangi toplantı olursa olsun, nasıl bir miting yapılırsa yapılsın, bunun konusu, amacı ne olursa olsun, hepimizin yüreğinde, tüm yurttaşlarımızın yüreğinde bayrak sevgisi vardır, ülkeye bağlılık vardır, cumhuriyete bağlılık vardır, cumhuriyetin temel niteliklerine bağlılık vardır" dedi.

Abdüllatif Şener, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şener, cumhuriyet mitingleri ve Başbakan Erdoğan’ın katıldığı açılışlardaki mitingler çerçevesinde, seçimler öncesinde toplumda bir kutuplaşma tehlikesi görüp görmediği yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi:

"Demokratik talepler, duyarlılıklar demokratik bir ülkede farklı bir şekilde ifade edilir. Seçimler bu ifadenin en yaygın olanıdır. Ama bunun dışında vatandaşlarımız dilekçe vermekten tutun da miting düzenlemeye kadar, çok değişik araçlarla taleplerini, duyarlılıklarını ifade ederler. Bu demokratik bir haktır.

Bir şeyi bir şeyle kıyaslamanın, karşılaştırmanın doğru olduğu kanaatinde değilim. Her olayı kendi içinde, kendi durumuyla birlikte değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Türkiye’de hangi toplantı olursa olsun, nasıl bir miting yapılırsa yapılsın, bunun konusu, amacı ne olursa olsun, hepimizin yüreğinde, tüm yurttaşlarımızın yüreğinde bayrak sevgisi vardır, ülkeye bağlılık vardır, cumhuriyete bağlılık vardır, cumhuriyetin temel niteliklerine bağlılık vardır. Bunu bir vesileyle bu toplantılarda ifade ederler. Yani aynı renkleri taşıyoruz, aynı tonları taşıyoruz, aynı duyguları paylaşıyoruz dercesine doğudan batıya tüm yurttaşlarımız aynı sesi, aynı soluğu terennüm etmektedirler. Bunu güzel bir tablo olarak samimi olarak değerlendirmek lazım.

Ama son zamanlarda Türkiye’de bir kutuplaşma havası var mıdır, böyle bir kutuplaşmaya gidiş var mı diye ifade ettiğiniz noktayı değerlendirecek olursak, şunu rahatça söyleyebiliriz ki Türkiye’de her duyarlılık sahibi kişi ülkenin birlik ve beraberliğinin bu ülkeye büyük kazançlar sağlayacağını bilir. Kutuplaşmadan öte bu ülkenin hepimizin ülkesi olduğunu, bu vatanın hepimizin vatanı olduğunu bilir.

Farklılıklara, çeşitliliklere rağmen, bakış açılarındaki farklılıklara rağmen, aynı milletin insanları olarak birbirimizi kucaklamaya ihtiyacımız olduğunu bilmeliyiz. Siyasetçiler de, basın mensupları da, sivil toplum örgütleri de, diğer kuruluşlar da üzerine düşen sorumluluğu bu çerçeve içerisinde yerine getirmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious