Kız çocuklar için yetim kompleksi

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Endonezya'nın Açe bölgesini 2005'de vuran Tsunami felaketinin üzerinden 2 yıl geçti. Bu süre zarfında bölgeye yönelik Türkiye halkının aralıksız yardımları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'den giden yardımlarla Açe'de inşa edilen İstanbul Yetim Kompleksi'nin açılışına Türkiye'den İHH yetkilileri, AK Parti Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, bazı basın kuruluşlarında görevli gazeteciler ve Dernekler Müdürlüğü'nden iki uzman katıldı. Programa Endonezya ve Açe'de bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölge vali ve belediye yetkilileri de iştirak etti. İstanbul Yetim Kompleksi'nde 100 yetim kız öğrenci barınacak. Çocukların her türlü ihtiyaçlarının karşılanması planlanan yetim kompleksinin açılışında hüzün ve sevinç bir arada yaşandı. Tsunami felaketinde yakınlarını kaybetmenin acılarını bir kez daha hatırlayan Açeliler, yetim kız öğrencilerin barınabileceği bir yurdun açılmasıyla mutlu oldu.

Tören, saat 11.00 sularında Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından İHH yetkilileri ve bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri birer kısa konuşma yaptı. Kürsüye gelen Açeli yetkililer, Türkiye halkına katkılarından dolayı teşekkür ederken, İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Osman Atalay, Türkiye halkının yardımlarının yerine ulaştırılmasında İHH'nın sadece aracı olduğunu, Türkiye halkının gerçek bir vefakarlık örneği gösterdiğini ifade etti. Açe'nin Türkiye halkı nazarında farklı bir konumu olduğunu belirten Atalay, "Halkımızın yardımlaşma geleneği Osmanlı'dan beri devam ede gelmektedir. Osmanlı da daha önce Açe'nin yardımına koştu. Bizler de felaketten bir hafta sonra buradaydık. Sizlere halkımızın imkanlarını sunmak bizleri son derece mutlu ediyor." Dedi. Açe Mülkü İdare Amirliği adına açılışa katılan yetkililer ise İHH aracılığıyla Türk halkına teşekkür edip selamlarını gönderdi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde yetimhanenin açılış kurdelesi kesildi. Yerel sanatçıların da yer aldığı törende Türkçe ilahileri ezbere söyleyen yetim kız çocukları Türkiyeli davetlileri şaşırttılar. Minik Dualar ekibinin 'Teşekkür ederim Allah'ım' isimli parçalarını okuyan küçük Açeli kızlar büyük takdir topladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious