Kızartma yağları yakıtta kullanılmalı

Kızartma yağları yakıtta kullanılmalı.10089
  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Doç. Dr. Mustafa Çanakcı, atık yağların çevreye olumsuz etkisini azaltmanın tek yolunun, yağların biyodizele dönüştürülmesi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çanakcı, yaklaşık 3 yıl önce ''İzmit sınırındaki restoran ve lokantaların atık kızartma yağlarının potansiyel ve biyodizel üretimi açısından incelenmesi'' çalışmasına başladıklarını, laboratuvar ortamında biyodizel yakıt üretmeye, ürettikleri yakıtın motor performansına etkilerini ölçmeye başladıklarını bildirdi.

Kocaeli'nde 121 lokanta ve patates cipsi üreten bir fabrika üzerinde yürüttükleri çalışmada lokantalarda haftada bin 500, fabrikada ise 7 bin 500 litre bitkisel ve hayvansal atık yağ oluştuğunu tespit ettiklerini belirten Çanakçı, atık yağların yüzde 90'ının biyodizele dönüştürülebileceğini ifade ederek, şöyle dedi:

''Atık yağ, piyasada oldukça ucuz, hatta çevre problemlerine yol açtığı için firmalar kullanılmış yağları düşük ücretler karşılığında verebiliyorlar. Bu durum dikkate alınırsa biyodizel yakıtın maliyeti oldukça aşağı çekilecektir. Çiftçinin belirli noktalarda desteklenerek, biyodizel için ham madde üretimi yapması isteniyor. Bu yapılırken atık yağlardan elde edilecek biyodizel, ham madde ihtiyacını karşılayacaktır.''

BU YAĞLARIN YENİDEN YEMEKLERDE KULLANILMASI ENDİŞESİ

Kocaeli'nde yaptıkları çalışmalarda bazı lokantaların atık yağ miktarlarını gizlediğini gözlemlediklerini ifade eden Çanakcı, çoğu kuruluşların ''atık yağımız yok'' dediğini, bu yağların yeniden yemeklerde kullanılmasından ya da rafineriye gönderilip ham yağın içine katılmasından endişelendiklerini kaydetti. Atık yağların tesisat ve kanalizasyonlarda tıkanmaya neden olduğunu, çevreye olumsuz etkileri bulunduğunu ifade eden Çanakcı, şöyle devam etti:

''Atık yağlar, filtre edilip mazotla karıştırıldıktan sonra sanayide ısıtma amaçlı kullanılıyor. Viskozitesi yüksek olduğu için yakıtın duman miktarı, yanmamış hidrokarbon, karbonmonoksit miktarı daha fazla oluyor. Yanma sonunda karartı bacalarda kendisini gösteriyor. Bir litre yağın yaklaşık 1000 metreküp suyu kirlettiğini ve temizlenmesinin çok güç olduğunu da düşünürsek, atık yağları bu şekilde değerlendirmenin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır. Atık yağların çevreye olan olumsuz etkisini azaltmanın tek yolu biyodizele dönüştürülmesidir.''

Laboratuvarlarının kapasitesi nedeniyle haftada ancak 7-8 litre biyodizel üretebildiklerini, söz konusu yakıtın motor performansı açısından olumlu sonuç verdiğini kaydeden Çanakçı, ''Atık yağların biyodizele dönüştürülmesiyle ülke ekonomisine küçümsenemeyecek katkı sağlanabilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious