Kızıl Kmerler davası başladı

Kızıl Kmerler davası başladı.14873
  • Giriş : 17.02.2009 / 09:28:00

Kamboçya'da 1975-79 arasında hüküm süren ve yaklaşık 1,7 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulan Kızıl Kmerler rejiminin eski üyelerinden birinin davası başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM himayesindeki Kamboçya mahkemesinde, 30 yıl önce işkencecilik yapmakla suçlanan 66 yaşındaki yargıç Kaing Guek Eav, ön duruşma için hakim önüne çıktı.

Mavi bir gömlek giyerek mahkemeye gelen ve ''Douch'' adıyla tanınan Kaing Guek Eav, başkent Phnom Penh'te Kızıl Kmerlerin başlıca işkence merkezini yönetmek, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek, işkence ve cinayetle resmen suçlandı.

Soğukkanlı biçimde sanık sandalyesindeki yerini alan eski bir matematik profesörü olan ''Douch'' 1990'lı yıllarda Hrıstiyanlığa geçmişti.

Duruşmayı yöneten Yargıç Nit Nonn, ''Bu ilk duruşma, Kızıl Kmerler yönetiminde görev alanları yargılamakla yükümlü olan bu bağımsız ve dürüst mahkeme sarf edilen önemli çabaların gerçekleşmesini temsil etmektedir '' dedi.

''Douch'', S-21 adıyla da bilinen Tuol Sleng cezaevini yönetiyordu. Eski bir liseden sorgulama merkezine dönüştürülen Tuol Sleng'de Pol Pot iktidarının ekibi tarafından düzenlenen geniş çaplı ''temizlik'' çerçevesinde 12 bin 380'den fazla kişi işkence gördü ve ardından yanındaki ''ölüm tarlalarına'' gömüldü.

''Tuol Sleng'den kurtulan nadir kişilerden biri olan Chum Mey, ''bugün benim için çok önemli bir gün. Davada tanıklık yapacağım. Douch'ı görmek ve beni neden hapsettiğini ona sormak istiyorum'' dedi.

Bir gazeteci tarafından kimliği ifşa edildikten sonra 1999'da Kamboçyalı yetkililer tarafından tutuklanan ''Douch'', 2007'de başkentteki özel mahkemeye transfer edildi. ''DOuch'' en çok ömür boyu hapis cezası alabilecek.

Özel mahkemenin ileri bir tarihte, 1998'de ölen Pol Pot rejiminin şimdilerde yaşları 76 ile 83 arasında değişen 4 siyasi yetkilisini daha yargılaması bekleniyor, ancak henüz bir yargılama tarihi belirlenmedi.

Birçok Kamboçyalı, bu kişilerin yargılanmadan öleceğinden endişe ediyor.

Uluslararası katılımlı Kamboçya mahkemesi, BM ile Kamboçya hükümetinin 10 yıla yakın süren pazarlıklarının ardından Temmuz 2006'da kurulmuştu.

OnBinlerce kişi, 7 Ocakta aşırı komünist Kızıl Kmerler rejiminin devrilmesinin 30. yıl dönümünü kutlamıştı.

Kızıl Kmerler 1975'te iktidara gelmiş, yaklaşık 4 yıl boyunca devrimci ideoloji adına ülke çapında korku salmış, kentleri boşaltmış, halkı zorla çalıştırarak tüketmiş ve geniş bir katliam yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*