Kızılay, Kocaeli'deki prefabrike sağlık merkezini Sudan'a götürüyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Kızılay Derneği Genel Merkezi, Marmara Depremi'nde Kocaeli'de yapılan dev prefabrike sağlık merkezini Sudan'a götürüyor. Merkez, sökülerek Afrika ülkesi Sudan'da monte edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanlar da Yeniköy'e prefabrikeden dev bir sağlık merkezi kurdu. İzmit'e bağlı Yeniköy beldesindeki bu büyük ve modern prefabrik binanın Türkiye'de bir benzeri daha bulunmuyor.

Almanlar tarafından kısa sürede kurulan tesiste, yüzlerce depremzede şifa buldu ve tedavi gördü. 17 Ağustos felaketinin ardından yasal zorunluluk nedeniyle Alman Kızılhaç'ı bölgeden ayrılırken tesisi Kızılay'a devretti. Kızılay, tek katlı ve büyük tesisi Sağlık Eğitim Merkezi haline getirdi. Merkezdeki çalışma isim değişikliği ile kaldı ve daha sonra kullanılmadı. Bölgede ihtiyaç duyulan sağlık tesisine dönüştürülmesi, Sağlık Bakanlığı'na verilerek değerlendirilmesi için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kaldı.

Merkezin kullanılmadığını gören Kızılay Genel Merkezi, Yeniköy beldesinde bulunan yıllardır boş duran tesisin sökümü, taşınması ve Sudan'ın Güney Dartur bölgesinin başkenti Nyala kentine kurulması işi için ihale açtı. İhale, 6 Haziran günü saat 14.30'da Kızılay'ın Ankara Yenişehir'deki genel merkezinde yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious