Kızılay, Pakistan’a Türk bayrağı yetiştiremiyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin deprem yardımı Pakistanlıların gönlünü fethetti. Halk, Kızılay’ın çadırlara astığı Türk bayraklarıyla evlerini süslüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan'ın binlerce insanını kaybetmesine yol açan 8 Ekim 2005'teki depremden sonra Türkiye, kardeş ülke için seferber oldu. Resmî kurumlardan sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimden deprem bölgesine yardım yağdı. Kızılay, Pakistan'ın değişik bölgelerine 10 bin çadırla, yaklaşık 100 bin kişiye hizmet götürürken ilginç bir olayla karşılaştı. Yardımın yanı sıra Pakistan'a şimdiye kadar 35 bin Türk bayrağı gönderen Kızılay, taleplere yetişmekte zorlanır hale geldi. Çadırlara asılmak üzere gönderilen bayrakları kampta kalan Pakistanlılar yakınlarına hediye ediyor, yenisini Kızılay'dan istiyordu. Kızılay Başkanı Tekin Küçükali bu durumu, "Pakistan'a Türk bayrağı yetiştiremiyoruz." sözleriyle özetlerken, Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluk bağının depremden sonra ne kadar pekiştiği de gözler önüne serildi. Türkiye'den uzanan yardım eliyle zor günlerini atlatmaya çalışan Pakistanlılar, bunu karşılıksız bırakmadı. “Kardeş ülke' olarak gördükleri Türkiye'ye olan sevgilerini, Türk bayrağıyla evlerini süsleyerek gösterdiler. deprem bölgesinde bulunan Kızılay görevlileri, şu anda çadırların yarısında Türk bayrağı bulunmadığını vurguluyor. Yaşadıkları olayın kendilerini çok duygulandırdığını belirten Kızılay Başkanı Küçükali ise Pakistan'daki ev ziyaretlerinde gördükleri manzaranın altını çiziyor: “İki evden birinde bayrağımız asılı.”

Pakistan'ın farklı şehirlerine yaklaşık 100 bin kişinin yararlandığı çadırkent kuran Kızılay, şimdiye kadar 62 milyon doları aşkın yardımda bulundu. Gıda, kıyafet, sağlık, eğitim gibi farklı alanlarda hizmetler götürüldü. 3 tane her biri 24 derslikli okul yakında hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca Muzafferabad'da sahra hastanesi kuruldu. Burada 45 binden fazla kişiye sağlık yardımı yapılırken, 20 bine yakın kişi ameliyat edildi. Hastanede halen 7 doktor ve 11 hemşirenin hizmet verdiği bölgeye bir de 10 yataklı acil müdahale ünitesi kuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious