Kızılay, yeni arayışlar içine girdi

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

17 Ağustos depreminden sonra gelirleri azalan Kızılay, yeni arayışlar içine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişmanoğlu, "Sağlık alanına yatırım yaparak ayakta durmaya çalışıyoruz." dedi.
Kızılay tarafından İzmit'e kurulan Kan Merkezi'nin açılışı bugün düzenlenen törenle hizmete girdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı açılış töreninde konuşan Muzzafer Şişmanoğlu, Marmara depreminden sonra okları üzerine çeken Kızılay'ın durumunu ortaya koydu. Depremden sonra vatandaşların Kızılay'dan soğuduğunu belirten Şişmanoğlu, birinci görevleri olmadığı halde gelir elde etmek için sağlık alanına girdiklerini söyledi.

Şişmanoğlu şöyle konuştu; "Her buluş bir ihtiyaçtan doğmuştur. Nasıl ki Paris sokaklarını aydınlatma ihtiyacı Edison'u ampulü keşfine zorlamışsa, daha fazla fakir ve muhtaç insana yardım eli uzatma arzusu da bizi daha çok gelir elde etme çabasına zorlamıştır. Bağışlarla yaşayan Kızılay'a 25 yıl önce sunulmuş olan bir takım gelir payları daha önceki bazı siyasi yöneticiler tarafından kesilince, genel merkezimizce şubelere gönderilen katkılarda otomatik olarak kesilmiş, her şube kendi yağı ile kavrulması icap eder hale gelmiştir. Meydana gelen Marmara depreminden sonra halkın Kızılay'dan soğuması nedeniyle kesilen bağışlar bizi yeni gelirler elde etmemiz konusunda bizleri kamçılamıştır."

Kızılay'ı Türkiye'nin uzanan yardım eli olarak gören Bakan Gönül ise, Pakistan'da Kızılay'ın yaptığı çalışmaları örnek gösterdi. Gönül, dünyanın dört bir yanında Türkiye'nin Kızılay aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştığını söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de Türkiye'de kan sorununu çözmeye kararlı olduklarını söyledi. Küçükali, ileriki günlerde hastanelerle kuracakları online sistem aracılığı ameliyata girecekler için gerekli olan kanı hazır bulunduracaklarını açıkladı. Küçükali, "Birinci görevimiz olan afet alanında yapacağımız hizmetler konusunda da kendimizi yenileyerek ilerlemeye devam ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Kızılay Kan Merkezi'nin açılışı yapılarak görevliler tarafından merkezde yapılacak çalışmalar aktarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious