Kızılay 140 yıllık çadırını attı

Kızılay 140 yıllık çadırını attı.6828
  • Giriş : 23.08.2008 / 18:52:00

Türk Kızılayı, çadır geleneğinde devrim yapacak bir yeniliğe imza atıyor. 140 yıllık çadırların yerini fiberglass çadırlar alıyor. Yeni çadırlarda neler var neler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızılay çadır geleneğine veda ederek su geçirmeyen ve yanmayan 'Kızılay Mevlana Evi' üretiyor. Modüler olarak hazırlanan yapı tek bir vidadan oluşuyor ve 10 dakika gibi kısa sürede kurulabiliyor. Evler afet bölgelerine 10'arlı 15'erli Mevlana Obaları adı altında bu evler kurulacak.

Kızılay 140 yıllık çadır geleneğini tarihe gömüyor. Kurum bundan sonra afet bölgelerine çadır yerine adını 'Kızılay Mevlana Evi' adı verilen yanmaz ve su geçirmez maddeden yapılan yapıları inşa edecek. Yaklaşık 10 dakikada kurulabilecek ev için Uluslararası Patent Enstitüsü'ne müracat eden Kızılay, 5 kişilik evleri Fiberglass maddeden üretecek. Geçirmeli sistem olarak dizayn edilen yapı, tek vidadan oluşuyor. Elektrik tesisatı ve alt yapısı hazır olarak inşa edilen yapıların kanalizasyon bağlantıları dahil olacak.

Afet bölgelerine inşa edilecek Kızılay Mevlana Evi 10'arlı veya 15'li obalar halinde inşa edilecek. Her oba için özel bir sponsor bulunacak ve adı obaya verilecek. Obanın girişine ünlü Türk İslam düşünürü Hz.Mevlana'nın ''Gel her kim olursan ol gel! Allah'a şirk koşanlardan, mecusilerden, puta tapanlardan da olsan gel!" sözleri yazılacak. Her bir obada 1 kiler 1 mutfak 2 tane duş 2 tane tuvalet yeralacak. Obada yeralan herkese buraların anahtarı verilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı toplantıda aniden yere yığılmasıyla gündeme geldi. Küçükali, tansiyona bağlı olarak hastalığının ardından kurumun başında çalışmalarını sürdürüyor. Küçükali yoğun temposunu arttırarak çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Kurum için hayal sayılacak projeler için Ar-Ge(Araştırma Geliştirme) çalışmalarının da başında yer alan Küçükali İstanbul Maltepe Altıntepe'de bulunan makamında önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*