Kızılay konvoyunun önünde bomba

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’a insani yardım taşıyan Kızılay konvoyunun yaklaşık 600 metre önüne İsrail tarafından bomba atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taşlı, Kızılay Lojistik ve Bölge deposunda incelemelerde bulunmak üzere geldiği Düzce’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı’nın Filistin ve Lübnan halkı için önemli yardım çalışması yaptığını söyledi.

Ancak yapılan yardımların güvenli bir şekilde Lübnan halkına ulaştırılması konusunda sıkıntı yaşandığını dile getiren Taştan, şunları söyledi:

’’Dün üzücü bir olay oldu, İsrail’den yardımlar için güvenlik koridoru açılmasını istedik, güvenlik koridoru açıldı. Bu konuda İsrail Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığımızla yakın temas halindeydik. Ancak güvenlik koridorunda öncü aracımız ilerlerken, araca yaklaşık bir kilometre ile 600 metre yakınına İsrail tarafından bomba atıldı. Bu olmaması gereken bir şeydi, kabul edilebilir değildi. Olayda ölü ve yaralı olmadı. Bu olay sonrası bir ekibimizi Suriye tarafına çekmek zorunda kaldık, daha doğrusu kaçırmak zorunda kaldık.’’

-’’KIZILAY’IN ULUSLARARASI ÇATIŞMALARDA KORUMASI VARDIR’’-

Taşlı, bombalama olayının kasıtlı olmadığı yönünde kendilerine bilgi ulaştırıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Ama yinede bir koridor açılmış bombalanmaması gerekirdi. Kızılay ve Kızılhaç örgütü olarak bu amblemimiz korunma sağlar. Bu ateş edilemez, bombalanamaz, taciz edilemez böyle bir korumamız var, bizi bombalamamaları gerekiyordu. Türk Kızılay’ının uluslararası çatışmalarda bir korunması vardır. Bütün taraflar bizim yolumuzu kesmemeli ve kapatmamalıdırlar. İsrail yetkilileri bize yardımlarını sağlıyor fakat bu kaza mı bilemiyorum?’’

-LÜBNAN VE FİLİSTİN’E YARDIMLAR SÜRECEK...-

Taşlı, Filistin’e 10 bin ton un gönderileceğini ve bu yardımlardan şu ana kadar 1500 ton unun Filistin halkına ulaştırıldığını bildirdi. Kızılay olarak Filistin’de 120 bin öğrenciye eğitim yardımı olarak okul çantası ve gereçleri yardımı da yapacaklarını ifade eden Taşlı, ’’Çünkü orada kimse okul ile ilgili materyal alma şansı yok Bunun tamamını Kızılay üstlenecek’’ dedi.

Taşlı, Lübnan’a ilişkin yardımlar konusunda da şu bilgileri verdi:

’’Lübnan’da savaştan kaçan insanların çoğu Suriye’ye sığındı. Burada Suriye’ye sığınan Lübnanlılara 2 TIR yardım malzemesini ulaştırdık. Ardından 18 TIR dolusu 2 milyon dolar civarında bir yardımı da Ankara’dan yola çıkarttık. Bunun 5 TIR’ı Suriye diğer kısmı Lübnan’a gönderildi. Şu an bu yardımlar halka ulaştırıldı.’’ Taşlı, Lübnan yetkilileri ile görüştüklerini ve Lübnan Kızılhaçı ile birlikte bu ülkede çocuk hastanesi açmayı planladıklarını ve bütün hazırlıkların tamamlandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious