Kızılay kurbanı noter huzurunda kesecek

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, ''Kurban kesim işlemleri noter huzurunda, dini kurallara uygun yapılacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçen yıl kurban kesimiyle ilgili olarak Pakistan'daki afetzedeler için bir kampanya düzenlediklerini hatırlatan Küçükali, ''Bu kampanya vatandaşlarımızdan yoğun ilgi gördü ve 77 bin hisse kurban kestik. Dağıtımını Pakistan'da çok iyi organize ettik. (Biz bu işi bu yıl ülkemizde de başarabilir miyiz) diye yönetim kurulu olarak düşünüp, bir proje geliştirdik'' dedi.

Bu yıl ilk kez yapılacak uygulamayla kurbanlıkların veterinerler tarafından belirleneceğini ve kulaklarına küpe takılacağını belirten Küçükali, şunları söyledi:

''Kurban kesim işlemleri esnasında, din adamları dualarını yapacak. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşme yapıp destek aldık. Kesim işlemleri için ise Et ve Balık Kurumunun kasaplarıyla anlaştık. Kesim işini onlar yapacaklar. Bütün bu işlemlerin doğru yapıldığını da noter tarafından tasdik ettireceğiz.''

Küçükali, şöyle devam etti:

''Bu işlemler doğru yapılmışsa, noter buna 'evet' diyecek. Kurbanların sahiplerinden vekalet aldığımız için isimleri kesim işlemi esnasında okunarak kesimler yapılacak. Vatandaşlar, bankalarda bu amaçla açılan hesap numaralarına 225 YTL veya Kızılay şubelerimize müracaat edip makbuz karşılığı 225 YTL
yatırırsa kurbanlarını kesmiş olacağız''

KESİLEN KURBANLIKLAR KAVURMA YAPILACAK

Kurbanı 3 gün içinde kesmek gerektiğine işaret eden Küçükali, ''Bu işin kazası yok. Bu konuda titiz davranıyoruz. Kesilen hayvanların etlerinin tamamını kavurma yapacağız. Kavurmaları, 2.5 kilogramlık tenekeler içine koyup yıl boyu yardıma muhtaç olanlara dağıtacağız. Bu uygulamayı Türkiye'de ilk kez biz yapacağız'' diye konuştu.

Küçükali, vekalet verenlerin adreslerine kendi kesilen kurbanlarının etlerinden yarım kiloluk kutulara hazırlatılan kavurmalar gönderileceğini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious