Kızılay müdüründen çarpıcı açıklamalar

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Batman'da Kızılay Kriz merkezi kuran Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, Kızılay'ın yaptığı ve Batman'da kaldığı süre içerisinde yapacağı çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başlangıçta ilçelerde küçük sellerle başlayan afetin Batman'da bölgesel boyuta ulaştığını belirten Taşlı, ilk etapta Ankara'ya sağlıklı bilgi ulaşmadığı, ulaşsa bile doğru algılanmadığı için felaketin boyutunun tahmin edilemediğini ifade etti.

Kızılay Bölge Başkanı Tekin Küçükali'nin bölgeye yaptığı ziyaretin, afetin boyutunun doğru algılanmasını sağladığını söyleyen Genel Müdür Ömer Taşlı, Kızılay'ın olaya geç müdahale etmesini "Kızılay, basında çarpıcı bir fotoğraf ve iyi hikaye bulmadığı için Batman'a geç müdahale etti" sözleriyle açıkladı.

İlk müdahalede geciktiklerini belirten Taşlı, "Olaya daha erken müdahale edebilirdik. Genel başkanımızın Batman ziyareti, buradaki şube başkanımızın bize ilettiği bilgiler, afetin Türk kamuoyunda algılandığı şeklinde olmadığını gösterdi. Selden kent merkezi olarak en çok etkilenen Batman'da felaketin boyutu basında yeteri kadar yansımadı. Sadece bir dere gösterildi. Yol ortalarında akan suyu göstermek, o yerin çok etkilendiği anlamına gelmiyor. Çok teknik bir çalışma yapılamadı Batman'la ilgili. İnsan hikayeleri yapılmadı. Çok fazla su gösterildi. Batman'da. Şube başkanımız 'Batman gerçek bir afet yaşıyor' deyince, hemen pazar günü karar verdik. Bir uçağa atladık. Bölgeyi turladık ve Batman'a geldik." diye konuştu.


İLK ETAPTA EN ÇOK ACI ÇEKEN GRUBUN SORUNUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ


Evleri tamamen veya kısmen tahrip olan yaklaşık bin 400 aile olduğunu belirten Taşlı, en çok acı çeken ailelerinin sorununun çözümü ile sıkıntıların büyük ölçüde biteceğini ifade etti.

Kent merkezi olarak selden en çok etkilenen ilin Batman olduğuna işaret eden Taşlı, Batman'a 600 konteynır ve 800 çadır geldiğini bunların 100'ünün kurulduğunu belirterek, bu çadır kentlerden 1400 ailenin faydalanacağını söyledi.

Batman'da 44 uzman ekiple çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Genel Müdür Ömer Taşlı, bölgede selden etkilenen il ve ilçelere Kızılay'ın yapacağı yardımın yaklaşık 10 trilyonu bulacağını ifade etti.

Barınma, sosyal, psikolojik destek ve yardım faaliyetlerini sürdürecek Kızılay'ın Batman'da yaklaşık 3 veya 8 ay kalacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious