Kızılay'dan afet alarmı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Kızılay Müdürü Taşlı, Meteorolojiden alınan bilgiye göre Karadeniz, Kütahya ve Göller Bölgesinin afet tehdidi altında olduğunu,Kızılay'da tüm izinlerin kaldırıldığını ve üst düzey alarma geçildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ömer Taşlı, Kızılay Genel Merkezindeki basın toplantısında, yağmur ve kar yağışına bağlı afet tehdidi altındaki bölgeler, bugüne kadar yapılan yardım çalışmaları ve bundan sonrası için alınacak önlemler konusunda bilgi verdi.
Taşlı, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldıkları bilgiye göre Kütahya'nın, Harran Ovası'nın, Doğu Karadeniz sahilinin, Göller Bölgesinin ve Bartın'ın sel tehdidi altında olduğunu belirtti.

Türkiye'de son dönemde önce yerel ve bölgesel düzeyde ve nihayet ulusal düzeyde alarm veren bir afet yaşandığını belirten Taşlı, ?Afet Operasyon Merkezi Kriz Masasıyla alana hakimiz. Yolların kapanması insanlara ulaşmakta zorluk yaşamamıza neden oldu. Bu nedenle alternatif yollarla halka ulaşmaya çalışıyoruz. Uludere'ye 24 saattir girmeye çalışıyoruz. Ancak geçiş yollarını açamadık. Yük taşıyan hayvanlarla yardım ulaştırmaya çalışıyoruz? diye konuştu.
Felaketin meydana geldiği illerde Diyarbakır'da 22, Batman'da 8, Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, toplam 72 yaralının olduğunu ve 6 evin tamamen yıkıldığını belirten Taşlı, şu ana kadar Diyarbakır'da 300 hasarlı ev tespit edildiği, hasar tespiti konusunda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Afetten şu ana kadar etkilenen bölgelerin başında İstanbul'un Beykoz ilçesi, Şırnak'ın Silopi ve Uludere ilçeleri, Diyarbakır'ın Bismil ve Çınar ilçeleri, Mersin'in Erdemli ilçesi, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ve Suruç ilçeleri ile Batman'ın geldiğini belirten Ömer Taşlı, ?Sorunun büyüğü bundan sonra başlıyor, afetten etkilenen halka psikososyal destek sağlanması gerekiyor. İnsanlar anılarını, birikmiş gıdalarını ve ev eşyalarını kaybettiler? dedi.

TÜRK KIZILAYI'NIN YARDIM ÇALIŞMALARI

Ömer Taşlı, son dönemdeki sel afetinde yeni afet yönetim sistemini de denediklerini belirterek, şu ana kadar Türk Kızılayı'nın bölgeye 775 bin 18 YTL tutarında malzeme yardımı yaptığını, bu malzemelerin çadır, battaniye, seyyar mutfak, kampet, kumanya, yorgan, S-3 Ocak, yatak, mutfak seti, katalitik soba, 3 gözlü ocak, su ve su bidonundan oluştuğunu kaydetti.

Bölgede Afet Operasyon merkezi (AFOM), Elazığ, Adana ve Muş kriz yönetim masalarında çalışan personel dışında, 55 personelin fiilen görev yapmakta olduğunu ifade eden Ömer Taşlı, afete maruz kalan ve evlerine giremeyen halkın okullara, yurtlara ve kapalı alanlara yerleştirildiğini dile getirdi.

ALINACAK ÖNLEMLER

Basın mensuplarının halkın alması gereken önlemlerle ilgili sorusunu yanıtlayan Taşlı, zemin katlarda yaşayanların su baskınlarına maruz kaldığına dikkati çekerek, kum torbalarının kapı arkalarında bariyer olarak kullanabileceğini ve toprak damlı evlerde yaşayan vatandaşların damlarını naylon örtüyle örtmek suretiyle hasarı hafifletebileceklerini söyledi.

Halkın bu konuda bilinçlendirilmesinin önemini vurgulayan Taşlı, belediye, valilik ve kaymakamlıkların her bölgenin risk haritasını çıkarması gerektiğini ifade etti.

Afet tehdidi konusunda bilimsel bilginin üretilmesi gerektiğine dikkati çeken Taşlı, son dönemde bilgi üretmek ve bu bilgilerin toparlanıp yöneticilere sunulmasına yönelik çalışmalar olduğunu hatırlattı.

YÜZ YÜZE KAMPANYASI

Sel felaketinden 3500 kişinin birebir etkilendiğini ve 20 bin kişinin evlerine giremediğini kaydeden Taşlı, büyük şirketleri ve bağışçıları yardıma çağırdı.
Bölgede en önemli ihtiyacın giyim eşyası olduğuna dikkati çeken Türk Kızılayı Genel Müdürü, Yüz Yüze Kampanyası başlattıklarını ve bu çerçevede nakit bağışların yanı sıra afete maruz kalan halka beyaz eşya ve ev eşyası yardımlarının da işlevli olacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious