Kızılay'dan Filistin'e yardım çağrısı

Kızılay'dan Filistin'e yardım çağrısı.14138
  • Giriş : 06.01.2009 / 14:41:00
  • Güncelleme : 06.01.2009 / 15:27:17

Türk Kızılayı tarafından başlatılan yardım kampanyasına ilişkin konuşan Maruf, Filistin'de yaşananların silahsız halka karşı yapılan bir terör olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in Gazze'ye saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, ''Filistin'de yaşananlar, Nazi saldırısı gibi barbarcadır. İsrail, Filistin halkına yönelik tam bir yok etme savaşı içindedir. Söz veriyoruz, İsrail zafere ulaşamayacak ve biz kendi toprağımızda kalacağız'' dedi.

Saldırılarda bebeklerin ve kadınların öldüğünü, sivil halkın hedef alındığını dile getiren Maruf, şimdiye kadar eğitim kurumları, camiler, evler, bakanlık binaları olmak üzere birçok yerin yok edildiğini anlattı.

Maruf, bombardımanın her geçen gün arttığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Filistin'de yaşananlar, nazi saldırısı gibi barbarcadır. Bu, silahsız halka karşı bir terördür. Burada, 3 aylıkken ölümle buluşan bebeklerin suçu nedir? Bu da gösteriyor ki İsrail, Filistin halkına yönelik tam bir yok etme savaşı içindedir. İsrail liderleri, mahkemeye götürülmelidir, milletlerarası mahkemeye çıkarılmalıdır.

Burada insan hakları ihlal ediliyor ve Cenevre Anlaşması'na uyulmuyor. Bu, sadece İsrail seçimi için yapılıyor. Daha fazla oy kazanmak için daha fazla Filistinli öldürülüyor. Bu olay, sadece budur.

İsrail'in gücüne karşı zayıf olabiliriz ama biz irademizle ve kardeşlerimizle güçlüyüz. Söz veriyoruz, İsrail zafere ulaşamayacak ve biz kendi toprağımızda kalacağız.''

-KAMPANYA BAŞLATILDI-

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de Gazze'de yaşananların insan kaynaklı ve kabul edilemez bir ''dram'' olduğunu ifade ederek, ''Maalesef, Filistin'de uzun yıllardır insan kayaklı bir afet vardır. Daha önce de Irak, Sudan, Gürcistan ve Lübnan'da aynı şekilde yaşanmıştır'' dedi.

Gazze'de insan onurunu kıran bir durum olduğunu belirten Küçükali, acı ve gözyaşının her geçen gün arttığını, saldırılarda en çok kadınlar ve çocuklar olmak üzere sivillerin zarar gördüğünü söyledi.

Bölgede yaşayanların günlerdir saklandıkları yerden çıkamadıklarını, aç ve susuz kaldıklarını dile getiren Küçükali, ''Gazze halkı, Türk insanının gözüne bakmakta ve yardım beklemektedir'' diye konuştu.

Küçükali, Türk Kızılayı'nın Gazze halkının yanında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Çatışmalar, bir an önce durdurulmalı, insani yardım hattı açılmalı, uluslararası hukuk işlemeli, Cenevre Sözleşmesi gereği siviller koruma altına alınmalı ve Kızılay'ın yardım hakkı engellenmemeli.

Bölgedeki korunmasız siviller olan kadınlara ve çocukları psikososyal destek verilmeli. Türk Kızılayı olarak, bu desteğin verilmesi için bir grup uzman gönderdik. Bu destek, diğer sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenmeli.

Ayrıca, sağlık malzemesi bulunmayan bölgeye ilaç ve tıbbi malzeme temin edilmeli. Bunun için iş dünyası, sanat, spor ve medya camiasını sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.''

Küçükali, Türk Kızılayı'nın, bölgeye gönderdiği yardımların dışında ''Şimdi de Gazze Sınavı'' sloganıyla, bölgeye gıda, ilaç ve giyecek yardımı yapılabilmesi için kampanya başlattığını söyledi.

-KAMPANYAYA KATILIM-

Kampanyaya katılmak isteyenlerin, tüm bankalardaki Kızılay yardım hesaplarına para yatırabileceklerini, cep telefonlarından 2868'e boş SMS göndererek 5 YTL yardım yapabileceklerini ve ''www.kizilay.org.tr'' adresinden bağışta bulunabileceklerini bildiren Küçüklali, ayrıca ''Alo 168 Türk Kızılayı Ücretsiz Danışma ve Bağış'' hattından bilgi alınabileceğini kaydetti.

Bu arada, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Türk Kızılayı'nın kampanyasına destek verdiklerini belirterek, ''Türk çiftçileri adına Kızılay'a ait 3 TIR'ı gıda paketleri ile dolduracağız. Kurumumuzda da kampanya başlattık. Buradan elde edilenleri Kızılay aracığıyla bölgeye ulaştıracağız'' dedi.

-SAHRA HASTANESİ ARAŞTIRMASI-

Küçükali'nin konuşmasının ardından, Kızılay ekibinin Mısır Refah Kapısı'ndaki yetkilisi Sinan Derindere ve Kudüs sorumlusu Aydın Özdemir ile telefon bağlantısı kurularak, bölgedeki son durum hakkında bilgi alındı.

Derindere, Refah Sınır Kapısı'nın ardında sürekli bomba sesleri duyduklarını, ambulansların sürekli Gazze'ye giriş çıkış yaptığını anlattı.

Sağlıkla ilgili yardımları buradan yaptıklarını belirten Derindere, ''Yardımların tümünü Mısır Kızılayı yürütüyor. Bir sahra hastanesi açılması için araştırma yapıyoruz'' diye konuştu.

Özdemir de Kudüs tarafından gıda ve battaniye yardımı yaptıkları söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*