Kızılay'ın dinlendiği iddialarına yorumlar

Kızılay'ın dinlendiği iddialarına yorumlar.12602
  • Giriş : 04.06.2009 / 14:56:00

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Kızılay civarında yapıldığı öne sürülen telefon dinlemeleriyle ilgili konuştu. Bakan Ergin ise bunun bir yagı kararı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Kızılay civarında yapıldığı öne sürülen telefon dinlemeleriyle ilgili, genel dinlemenin olamayacağını belirterek, ''Genel ilke olarak Yargıtayın kararları ortada, dinlemenin nasıl yapılacağına dair usul hükümleri ortada. Elbette ona göre yapılması lazım, yapılmamışsa usulsüzlük var demektir'' dedi.

Türkiye Noterler Birliğinin, 6 Haziran Cumartesi gününe kadar sürecek 38. Olağan Kongresi, birliğin Söğütözü'ndeki yeni binasında başladı.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, burada yaptığı konuşmada, 1972 yılında yürürlüğe giren 1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun değişen toplumsal, sosyal, ekonomik ve teknolojik koşullar karşısında yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Noterlerin, klasik görevlerinin ötesinde pek çok yeni işlevi üstlenmesi gerektiğini ifade eden Yeni, bu doğrultuda hazırlanan Noterlik Kanunu Taslağı'nın mesleki açıdan büyük önem taşıdığını kaydetti.

Hazırlanan taslağın noterliğin yeniden yapılandırarak Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirilmesini öngördüğüne işaret eden Yeni, düzenlemenin noterlik kurumunun yaşadığı bazı sorunları gidererek, daha çağdaş ve işlevsel bir yapıya kavuşturmayı hedeflediğini de vurguladı.

Yeni, ayrıca noterlik işlemlerinin yüksek vergilere tabi olduğuna dikkati çekerek, bu vergilerin makul seviyeye indirilmesi, Damga Vergisi'nin kaldırılması gerektiğini belirtti.

-NOTERLERİN HUKUKÇU KİMLİĞİ ÖNE ÇIKARILACAK-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de yaptığı konuşmada noterlerin kişiler arasındaki uyuşmazlıkları genel olarak önlemek, ortaya çıkan uyuşmazlığın çözümüne katkıda bulunmak ve mahkemelerin iş yükünü hafifletmek konularında yargıya yardımcı olduğunu söyledi.

Toplumsal barışın sağlanması açısından hukuk düzeninin mahkemeler ile noterlere tanıdığı yetkinin işlevsel açıdan birbirini tamamlaması gerektiğini ifade eden Ergin, dünyada ve Türkiye'de toplumsal, kültürel, sosyal ve ekonomik yapılarda yaşanan değişikliklerin noterlik hukukunda da yenilenmeyi zorunlu kıldığını anlattı.

Ergin, 1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun gözden geçirilmesi, hatta tamamen değiştirilmesi amacıyla Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyon çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

Komisyonun çalışmalarında AB üyesi ülkelerin noterlikle ilgili düzenlemelerini göz önünde bulundurduğunu belirten Ergin, komisyonun noterlerin hukukçu kimliğinin daha fazla öne çıkarıldığı bir metin üzerinde uzlaşma sağlanmasına önem verdiğini söyledi.

Ergin, ayrıca noterlerin Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne entegrasyonlarının sağlanması için altyapı çalışmalarının Adalet Bakanlığı tarafından tamamlandığını ve noterlerin hızla bu sisteme dahil edilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker de noterlik kurumunun, Türk yargısının hızlı işlemesi ve adaletin güvenli sağlanmasında önemli işleve sahip olduğunu vurguladı.

Noterlik kurumunun günün değişen koşullarına paralel şekilde gelişmesinin adalete önemli katkı sağlayacağına dikkati çeken Gerçeker, Noterler Birliği'nin tarafsız yapısının korunmasının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

-''NOTERLER GÖREVLERİNİ DİKKATLİCE YAPMALI''-

Kongrede konuşan eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise dinleme iddialarıyla ilgili son yaşananların kişi özgürlüğünde ciddi tahribata yol açtığını ve iletişim özgürlüğünün tehdit altında olduğunu savundu.

İletişimin dinlenmesi usullerinin kanunlarla belirlendiğini anlatan Türk, Yargıtayın kararlarına rağmen dinlemenin yaygın şekilde yapıldığını iddia etti.

Türk, iletişim konusunda hukuk devletinin gerektirdiği güvenliğin hala sağlanamadığını savunarak, bu sorunların çözümünün ancak demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine bağlı kalınarak mümkün olabileceğini kaydetti.

-TELEFON DİNLEME İDDİASI-

Bu arada, Gerçeker, kongre öncesinde, gazetecilerin Kızılay ve civarında telefon görüşmesinin 27 Ocak'da kayıt altına alındığına dair bugün bazı gazetelerde yer alan haberlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Söz konusu dinleme yasal mı?'' sorusuna Gerçeker, şu yanıtı verdi:

''İşin ayrıntısını bilmiyorum. Ayrıntısını bilmeden bir şey söylemek çok zor ama ben hep söylüyorum yasa ortada, Yargıtay'ın bu konuda verdiği kararlar ortada. Yargının içinde çeşitli denetim mekanizmaları var. Yanlış yapılan bir şey varsa, ben yanlış olup olmadığını şu anda söyleme durumunda değilim, sistem kendisi onu değerlendirir, ve yanlış bir şey varsa düzeltilir.

Genel ilke olarak Yargıtay'ın kararları ortada, dinlemenin nasıl yapılacağına dair usul hükümleri ortada. Elbette ona göre yapılması lazım. Yapılmamışsa usulsüzlük var demektir, ancak işin detaylarını henüz bilmiyorum.''

Gerçeker, bir başka soru üzerine, genel dinlemenin olamayacağına dikkati çekti.

''Dinlemenin yapıldığı yerde Yargıtay, Başbakanlık ve diğer önemli kurumlar var. Endişe duyuyor musunuz?'' sorusuna da Gerçeker, ''Herkes endişe duyar. Yanlış yapılan bir işlemden dolayı herkes endişe duyar, çünkü herkes ondan zarar görecektir. Yanlış yapılmaması, her şeyin kurallara uygun yapılması gerekiyor'' karşılığını verdi.

Kızılay civarındaki telefon dinlemelerine Yargıtay üyelerinin de takılmış olabileceğinin belirtilmesi üzerine ise Gerçeker, işin esasını bilmeden bir şey söylemenin yanlış olacağını fakat bazı özel konumlarda, görevlerde olan insanların soruşturmalarının özel bir takım kurallara bağlı olduğunu söyledi.

Bu kurallara uyulması ve kuralların aşılmaması gerektiğini vurgulayan Gerçeker, ''Bu kurallar, o insanların yaptığı görevin sorumluluğuna dair konulmuş kurallardır. Soruşturma şekli biraz daha teminata bağlanmıştır'' dedi.

Bakan Ergin ise bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, ''Bu bir yargı kararıdır, idari bir tasarruf değildir. Yargı kararı yanlışsa itiraz yerleri bellidir'' yanıtını verdi.

Kongreye, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, Yüksek seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, bazı Anayasa Mahkemesi üyeleri ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*