Kızılay'ın itibarını yükselttik!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Kızılay Başkanı Küçükali: "Kızılay'ın itibarını yüzde 29'lardan yüzde 83'lere çıkardık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, göreve geldiklerinde kamuoyunda Kızılay'ın itibarının yüzde 29'larda olduğunu belirterek, "Şimdi yüzde 83.4'e çıkardık" diye konuştu. Lübnan'da Beyrut yakınlarında birkaç tane Türk kasabası kurmayı amaçladıklarını söyleyen Küçükali, "Kasabaların alt yapısından, okuluna, hastanesine hatta su arıtma tesisine kadar her şeyini biz yapacağız" dedi.
Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Lübnan'da yaklaşık bir ay süren savaşta, 2 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini, 100 binlerce insanın ise ülkelerine terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Lübnan'dan tahliye amaçlı kullanılan Mersin limanında, insanları karşıladıklarını hatırlatan Küçükali, "Limana gelen her hanıma bir çiçek, çocuklara çikolata, yaşlılara ise ilaç ve su verdik. İngilizce- yalnız değilsiniz, ülkemize hoşgeldiniz- dedik." diye konuştu. Savaş sırasında Lübnan'ın terk etmeyen, ancak başka şehirlere giden kişilerin durumlarının daha da kötü olduğunu aktaran Küçükali, ilk defa bir ülkenin (Lübnan) kendilerinden sakinleştirici ilaç istediğini hatırlattı.

Lübnan'da görev yapan Kızılay yetkilelerinin bölge için ne yapılabileceği yönünde raporlar hazırladığını anlatan Küçükali, bu kapsamda planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İsrail hududuna yakın yerlerde gizli mayınların bulunduğunu söyleyen Küçükali bu nedenle hududdan uzak yerlerde faaliyet göstereceklerini aktardı. Beyrut'un 35 km etrafında birkaç Türk kasabası kuracaklarını açıklayan Küçükali, bu kapsamda TOBB ile protokol imzalandığını dile getirdi. Küçükali, söz konusu kasabaların alt yapısından okuluna, hastanesinden su arıtma tesislerine kadar her unsurunun Kızılay tarafından inşaa edileceğini bildirdi. Projeye destek amaçlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 50 prafabrik okul ve 3 prafabrik sağlık ocağı hazırladığını anlatan Küçükali, "Biz gittiğimiz yerlerde Türk insanının parmak izini bırakmak istiyoruz" diye konuştu.

"LÜBNAN SINIRINDA GIDA ÇÖPLÜKLERİ OLUŞTU"

Lübnan'a 5 milyon doları aşkın yardım götürdüklerini aktaran Küçükali, toplanan yardımların nasıl, ne şekilde dağıtılacağı konusunun önemine dikkat çekti. "Bir çok kuruluş yardım götürüyor, ancak bunlar nereye gidiyor, nasıl dağıtılıyor?" diyen Küçükali, Lübnan'a gönderilen bir çok yardım tırının, Lübnan sınırında boşaltılarak geri döndüğünü söyledi. Küçükali: "Sınırlarda gıda çöplükleri oluştu" diye konuştu. Yardım için karşı tarafta bir partnerin olması gerektiğini vurgulayan Küçükali, Türk Kızılay'ının Lübnan'daki partnerinin Kızılhaç olduğunu aktardı. Küçükali, Türk Kızılay'ının, toplanan yardımları Kızılhaç ile koordinasyon içinde bölgeye ulaştırdığını dile getirdi. Küçükali, "Bizim dışımızdaki kuruluşların buna imkanı yok, bunu yapamıyorlar. Bu durumda, elindeki malzemeyi ya birine verip dönecek ya da bir yere döküp dönecek" dedi.

"KIZILAY'IN İTİBARINI YÜZDE 29'LARDAN YÜZDE 83'LERE ÇIKARDIK"

Tekin Küçükali, yöneltilen bir soru üzerine kendilerinden önceki yönetim olan Ertan Gönen'in göreve geri dönmek istemesi ile ilgili hukuki süreci anlattı. İsim vermeyen Küçükali, Başbakan Bülent Ecevit'li 57. hükümet döneminde Türkiye Kızılay Derneği'ne ilişkin olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından bir rapor hazırlandığını, bu raporda yeni düzenleme yapılıncaya kadar görevlendirilecek geçici yönetim tarafından kurumun yönetilmesinin ve yeniden yapılandırılmasının yararlı olacağı yönünde görüş bildirildiğini hatırlattı. Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu rapor doğrultusunda 2003 yılında Kızılay Derneği'nin mevcut yönetiminin görevden alınarak, yerine geçici kurulların oluşturulmasının karar altına alındığını belirten Küçükali, bu kararın 9 Ocak 2004 tarihinde ise yürürlüğe girdiğini söyledi.

Alınan kararın o günün şartlarına göre yasal olduğunu, Dernekler Yasası'nın buna izin verdiğini söyleyen Küçükali, "Bu yasanın Anayasa'ya uygun olmadığı söylenerek dava açıldı. Anayasa Mahkemesi'de bu yasa Anayasa'nın ruhuna uygun değildir, dedi ve iptalini istedi" diye konuştu.

Bu olayların yaşandığı dönemde önceki yönetimin isteği ile olağanüstü genel kurul yapıldığını anımsatan Küçükali, bazı deleglerin yeniden olağanüstü genel kurul yapılması talebi ile Türk Kızılay Derneği'ne başvurduklarını aktardı. Dernek Yönetim Kurulu toplantısında, söz konusu delegelerin ikinci olağanüstü kurul talebinin reddedildiğini ifade eden Küçükali, "Bunun üzerine başvuru sahibi bir kısım delege, olağanüstü genel kurulun mahkeme yoluyla toplanması talebinde bulundu. Mahkeme en yaşlı 3 delegeyi görevlendirdi ve bu kongreyi şu şekilde yapacaksınız, dedi" şeklinde konuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından 2. olağanüst genel kurulun 20 Kasım 2004'te yapıldığını anımsatan Küçükali, "O sırada Nisan 2005'teki olağanüstü kongrenin yapılacağı tarihe geldik ve ben seçildim. " dedi.

Delegelerin devlet memuru olmadığını ve söz konusu taleplerde bulunan kişilerin seçilme tarihlerinin de geçtiğini söyleyen Küçükali, bu kişilerle ilgili hırsızlığa varan pek çok davanın açıldığını aktardı. Göreve geldiklerinde Kızılay'ın kamuoyundaki itibarının yüzde 29'larda olduğunu söyleyen Küçükali, "Şimdi yüzde 83.4'te" ifadesini kullandı.

Bu tartışmaların Kızılay'a zarar verdiğine değinen Küçükali, "Onların seçtiği delege beni genel kurulda başkan seçti. Bunun yasal olmayan neresi var. Görevde olan Bakanlar Kurulu, o gün o yasa varken aldı ve heyet getirdi. Şimdi yasa yok ki, neye göre beni bu görevden alacaklar, yerime kimi getirecekler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious