Kızılay'dan Lübnan'a kardeş eli

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

İsrail tarafından yaklaşık 10 gündür bombalanan Lübnan'da ortaya çıkan insani trajediye Türk Kızılayı yardım elini uzatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapılan görüşmelerin ardından Türk Kızılayı'na Lübnan halkının acil olarak gıda, ilaç, çocuk maması ve çocuk bezine ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Lübnan'ın insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere Suriye ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde iki ayrı lojistik merkez kurulurken, Türk Kızılayı tarafından Lübnan'a gelecek hafta başında sevk edilecek olan ihtiyaç malzemeleri Suriye'de lojistik merkeze ulaştırılacak ve buradan Lübnan Kızılhaçı tarafından alınarak dağıtımı gerçekleştirilecek.

Öte yandan Türk Kızılayı yaşanan savaştan kaçan çeşitli uluslara mensup kişilerin ülkelerine sağlıklı bir şekilde dönebilmeleri için Mersin ve Cilvegözü'nde önlemler aldı. Mersin'de 35 kişilik ekip ile Lübnan'dan kaçmak zorunda kalan kişilere acil barınma, acil beslenme ve basit sağlık hizmetleri yardımında bulunan Kızılay, Cilvegözü sınır kapısında da karayolu ile gerçekleşebilecek olası mülteci hareketlerine karşı planlamalar gerçekleştiriyor.

Türk Kızılayı Mersin'e gelen yabancı uyruklu kişileri limanda karşılamanın yanı sıra Adana Yüreğir Spor Salonu'nda kendileri için bin 80 yatak ile su ve büskuvi gibi temel ihtiyaç maddelerinden oluşan gıda paketleri dağıtımı gerçekleştirdi. Mersin'e gelen yabancı uyruklu kişi sayısı ise bin 200'ü buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious