Kızılırmak Nehri beyaz akıyor

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Nevşehir'in Avanos ilçesinde Kızılırmak Nehri'nin üzerinde beliren 10 santim kalınlığında köpük tabakası nehiri beyaza boyadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fabrikalardan kaynaklandığı düşünülen atıkların toplu balık ölümlerine neden olmasından endişe ediliyor.

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, Avanos ilçesinde bu sabah ilginç görüntüler oluşturdu. Taş köprü altında bulunan taş setlerin ardından köpüren ırmak suyu, ırmağın üzerinde yaklaşık 10 santimlik bir köpük tabakası oluşturdu. Deterjan dökülmüş gibi köpüren ırmak koyları çocukların oyun alanı haline dönerken, yetkilileri de harekete geçirdi. Köpük ve üzerindeki siyah tabakaya Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların atıklarının neden olabileceği tahmin ediliyor. Tarım Müdürlüğü ve Çevre Orman Müdürlüğü yetkilileri sudan aldıkları örnekleri laboratuvar ortamında inceleyerek ırmaktaki köpük tabakasının sebebini ortaya çıkaracak.

Avanoslu vatandaşlar daha önce de nehir üzerinde köpük tabakasıyla karşılaştıklarını ve geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bu olayın ardından toplu balık ölümleri görüldüğünü bildirdi. Bazı vatandaşlar ırmak kenarında baygın balıklara rastladıklarını belirterek konunun önemine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious