Kızılırmak suyu alarm veriyor

Kızılırmak suyu alarm veriyor.13660
  • Giriş : 16.07.2008 / 17:22:00

Kızılırmak'ta kuraklık nedeniyle suyun debisi büyük oranda düşerken, Melih Gökçek 20 yıllık suyumuzun olduğunu iddia ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek çok sayıda dere ve çayın sularını toplayan ve Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ın Sivas bölümünde, ırmağın debisi bugünlerde yaz kuraklığı nedeniyle gözle görülür şekilde büyük oranda düştü.

Kent merkezinin Karşıyaka ve Esenyurt mahalleleri ile bağlantısını sağlayan tarihi Kesik Köprü'nün bazı kemerlerinden, bugünlerde kuraklık nedeniyle su akmıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü ekiplerince Kızılırmak'ın Sivas bölümünde 6 Haziranda yapılan ölçümlerde, ırmağın debisinin 22 metreküp/saniye olarak tespit edildiği, ırmağın debisinin bugünlerde 22 metreküp/saniyenin de altına düştüğü bildirildi.

Irmağın rejiminin düzensiz olduğunu belirten yetkililer, nehirde son yıllarda bu mevsimde debinin düştüğünün görüldüğünü ifade ettiler.

GÖKÇEK: 20 YILLIK SUYUMUZ VAR

Kızılırmak'taki kurumaya karşın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı melih Gökçek iddialı konuştu.

Habertürk'ün canlı yayınına telefonla katılan Gökçek, 'Ankaralı rahat olsun en az 20 yıllık suyumuz var. Rahat rahat içe bilirler. Arsenik sorunumuz da yok' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*