Kızılırmak Suyu Ankara'ya 2 hattan verilmeye başlandı

Kızılırmak Suyu Ankara'ya 2 hattan verilmeye başlandı.8085
  • Giriş : 28.02.2008 / 13:42:00

Başkentin su ihtiyacının karşılanması için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına 10 ay önce başlanan Kızılırmak Su Projesi tamamlanarak, 2 hattan su verilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kızılırmak'tan borularla Ankara'ya su getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen projenin tamamlanması ve 2 hatta su verilmesi dolayısıyla Kesikköprü Barajı'nda tören düzenlendi.

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, burada yaptığı konuşmada, projenin devreye sokulmasıyla Ankara'nın 20 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

Hatlara kontrollü şekilde su vermeye başladıklarını ifade eden Kılıç, suyun İvedik Arıtma Tesisleri'ne ulaşmasının 2 haftayı bulacağını kaydetti.

Kılıç, Kızılırmak'tan getirilen suyun İvedik Arıtma Tesisleri'nde diğer barajlardan gelen suyla harmanladıktan sonra Ankaralıların kullanımına sunulacağını bildirdi.

Projenin içerdiği 3. boru hattının henüz tamamlanmadığına işaret eden Kılıç, bu hattı da en kısa sürede tamamlayacaklarını vurguladı.

Kılıç, proje kapsamında 10 depo ve 5 pompa istasyonu inşa edildiğini, hattın çelik ve CTP borularla yapıldığını ifade etti.

Kılıç, projenin Başkentin doğal nedenlerle ortaya çıkan acil su ihtiyacı nedeniyle hızla devreye sokulduğuna dikkati çekti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kızılırmak suyunun çok rahat içilebileceğini belirterek, ''Musluktan akar akmaz suyu içeceğim'' dedi.

Bakan Eroğlu, Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen, ''5. Dünya Su Forumu Bölgesel Toplantısı''nın ardından Kızılırmak suyu ile ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırıkkale halkının yıllardan bu yana bu suyu kullandığını söyledi.

Kızılırmak suyunun, arıtıldıktan sonra rahatlıkla içme suyu olarak kullanılabileceğini belirten Eroğlu, suyun yalnızca sülfat problemi olduğunu ifade etti.

Ankara'ya suyun nereden, hangi noktadan getirildiğinin de önemli olduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

''Kızılırmak suyu derken, nereden aldığımız önemli. Hirfanlı Barajı'ndan almadık. Nereden su getirilecek bunun seçimini ben yaptım. En güzel noktadan aldık. Kesikköprü'deki su çok daha berrak. Bu suyla ilgili tüm ölçümleri DSİ Genel Müdürlüğü, ASKİ Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Hıfzıssıhha yaptı. Bütün bu kurumlar, arıtıldıktan sonra suyun içilebildiğini söylüyor.

Bazı kişilerin eleştiri hastalığına tutulmuş olduğu görülüyor. Kızılırmak suyunun içilmeyeceğini söylüyorlar. Böyle konular rastgele konuşulmaz. Bunlar doğru şeyler değil. Elinde bilgi, belge olmadan konuşanlar hakkında yasal işlem yapılması gerekiyor. Bu tür açıklamaları yapanlar acaba su firmalarının yararına mı çalışıyor?''

Savcıları bu konuda göreve çağıran Eroğlu, ''Koskoca DSİ, ASKİ, Hıfzıssıha söyleyecek bunlara inanmayacağız da işi bilmeyen insanların konuşmasına mı inanacağız? Bunlar doğru değil. Arkasında art niyet olabilir. Kızılırmak suyu çok rahat içilebilir'' diye konuştu.

Kızılırmak'tan gelecek sudan henüz içmediğini ifade eden Eroğlu, ''Musluktan akar akmaz suyu içeceğim. Kızılırmak suyu, Çamlıdere'nin suyu ile de harmanlanacak. Dediğim gibi sadece sülfat problemi var. Zaman içinde bu da çözülür.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious