Kızılırmak suyu Ankara'ya gecikmeli geliyor

Kızılırmak suyu Ankara'ya gecikmeli geliyor.12359
  • Giriş : 24.02.2008 / 23:57:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyunun gelecek hafta pompalanacağını açıkladı. 2 ay gecikme yaşandığını belirten Melih Gökçek, doğalgaz dağıtım şirketi ihalesinin ise 14 Mart'ta yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Önümüzdeki hafta 2 ayrı hattan suyu veriyoruz. 20 yıl süreyle Ankara'nın su sorunu bu ay sonu ile itibariyle bitmiş olacak" diyen Gökçek, Kesikköprü projesinin 2 ay geciktiğini ifade ederek, suyun Ankara'ya ulaşmasının mart ayının sonunu bulacağını söyledi.

Kesikköprü suyunun başkente ne zaman geleceği kadar, temiz olup olmadığı da tartışmaların bir diğer boyutu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kesikköprü suyunda sülfat oranı yüksek diyenlere, "oran 330 miligram" yanıtını verdi.

Bunun sorun yaratmayacağını ise, Avrupa'dan getirtiği su örnekleriyle kanıtlamaya çalışan Gökçek, İvedik arıtma tesisinin suyu arıtmada yetersiz kalacağı iddialarına da karşı çıktı.

Gökçek, "Yurtdışında su araştırmaları yaptım. Fransa 3.4 kat sülfatlı suyu şakır şakır içiyor, bizde ise 300 sülfatın demogojisi yapılıyor" dedi.

Daha önce 26 Şubat'ta yapılacağı açıklanan ancak ertelenen başkent doğalgaz dağıtım özelleştirmesi ise 14 Mart'ta yapılacak.

Özelleştirme için 34 firma şartname alırken, ihale için bilgi odasına giren firma sayısı ise 18 oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, spekülasyonlara sebep olmamak için bir fiyat açıklamadı, ancak ihaleden elde edilen gelirin 850-900 bin dolarının Hazine ve BOTAŞ'a gideceğini belirtti.

Gökçek doğalgaz fiyatlarında, BOTAŞ'ın belirlediği fiyatlar haricinde bir artışın olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious