Kızılırmak'ın debisi arttı

Kızılırmak'ın debisi arttı  .11485
  • Giriş : 12.03.2008 / 12:30:00

Kızılırmak'ta 15 gün önce 20 metreküp/saniye ölçülen debi, karların erimesiyle 110 metreküp/saniyeye yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta, son günlerdeki yağışlar ve eriyen karların etkisiyle su seviyesi arttı.

Yaz kuraklığı döneminde dere görünümünü andıran ırmağın Sivas bölümünde, su seviyesi iyice yükseldi.

Başkent Ankara'nın da içme suyu ihtiyacını karşılaması planlanan ve bu nedenle çok büyük önem arz eden Kızılırmak'ın su seviyesinin yükselmesinin, üzerindeki Sarıoğlan (Yamula), Kesikköprü, Hirfanlı, Kapulukaya, Altınkaya, Derbent ve Obruk barajları ile Kızılırmak Deltası'ndaki tarım ve canlı hayatı açısından da sevindirici olduğu belirtildi.

-110 METREKÜP/SANİYE-
Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kızılırmak'ta Sivas sınırları içinde DSİ ekiplerince 10 Martta yapılan ölçümlerde, nehrin debisi ortalama 110 metreküp/saniye olarak tespit edildi.

15 gün önce yapılan ölçümlerde ırmağın debisinin 20 metreküp/saniye olarak tespit edildiğini ifade eden yetkililer, kar sularının etkisiyle ırmağın debisinin 90 metreküp/saniye arttığını kaydettiler.

Irmağın debisinin geçtiğimiz yaz yaşanan kuraklık döneminde 10 metreküp/saniyeye kadar düştüğünü belirten yetkililer, şu an 110 metreküp/saniye olarak ölçülen debinin önümüzdeki günlerde sağanak yağışlarla daha da yükseleceğini bildirdiler.

Nehrin rejiminin düzensiz olduğunu kaydeden yetkililer, ırmağın yıllık ortalama debisinin 184 metreküp/saniye olduğunu, nehrin mart-nisan aylarında en yüksek debiye ulaştığını, yaz aylarında ise debisinin düştüğünü, önümüzdeki günlerde etkili olacak yağışlarla ırmağın bu yıl ortalama debiye ulaşmasının beklendiğini belirttiler.

Yetkililer, ırmağın özellikle yerleşim alanlarına yakın bölümlerinde, geçtiğimiz dönemlerde yapılan taşkın önleme çalışmaları nedeniyle şu an için taşkın tehlikesinin olmadığını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious