Kızılırmak'ın suyu Ankara'ya akacak

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi kuraklık yaşanması olasılığının artması üzerine Kesikköprü Barajı'ndan Kızılırmak suyunu Ankara'ya getirmeyi planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Melih Gökçek başkanlığında toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi verilen gündem dışı önergeyi ele aldı. Gerede, Hirfanlı ve Kesiköprü'den Ankara'ya su getirilmesi için Başkan Gökçek'e yetki verilmesiyle ilgili bir önerge üzerine yaşanan su sıkıntısına çözüm için Ankara'ya Kızılırmak'tan su getirilmesi gerektiği bildirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, meclis üyelerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Gökçek, uzak olmasına rağmen Kesikköprü ve Hirfanlı barajlarından Ankara'ya suyu getirmek için önce 400 metrelik bir yükseltiyle suyu yukarı bastıktan sonra cazibeyle akışının sağlanacağını ve buradan 80 kilometrelik bir isale hattıyla suyun Gölbaşı'na getirilebileceğini bildirdi.

Gökçek, Kessikköprü'den Ankara'ya getirilmesi düşünülen suyla ilgili daha sonra şunları kaydetti: "İnternetten baktım, Araştırmalar yapıyoruz. Ankara'nın üç yılı kurak geçecek gibi görünüyor. Bu nedenle suyu getirmek için acil ihale yöntemini düşünüyoruz. Eninde sonunda Ankara'nın bu suya ihtiyacı olacak. Üniversitelerden, Sağlık Bakanlığı ve DSİ'den olumlu görüş gelirse mahkemeye başvuracağız. Ben mahkeme dışında acil karar alma sorumluluğu almak istemiyorum. Suyu Kesikköprü'den getirme nedenimiz, su burada diğer getirilebilecek yerlerden daha temiz olması. Kızılırmak'a üstten biraz karışım var ama, suyun geldiği yöndeki belediyelerle birlik oluşturup Kızılırmak'ı sağlı sollu kontrol altına almayı düşünüyoruz. Döşeyeceğimiz 80 kilometrelik hatla Gölbaşı ilçesine kadar getirdiğimiz suyu burada kuracağımız ikinci bir arıtma tesisinde arıttıktan sonra Ankara'ya vereceğiz. Büyükşehir Belediyesi, bu bölgedeki depolanmış 7 milyar metreküp suyla başkentin 15 yıllık ihtiyacını karşılayacak su bulmuş oluyor. Projeyi tamamen ASKİ yapacak. Yapımını 6 veya 8 ay sürede tamamlamayı planladığımız proje, kaba hesapla 250 milyon doları bulacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious