Kızılırmak'ta balıklar ölmeye başladı

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Kızılırmak Nehri'nde balıklar karaya vurdu. Bahşılı ilçesi Eski Mezarlıklar mevkiinde yüzlerce balık telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sabah saatlerinde balıkların karaya vurduğunu gören Ali Özyürek, olayı jandarmaya bildirdiğini ancak ilgilenenin olmadığını ileri sürdü. Özyürek, sabah namaz kılmak için kalktığı sırada ırmaktan gelen koku üzerine ırmağa baktığında balıkların ölmüş olduğunu görünce çılgına döndüğünü belirterek "Eşimle birlikte burada oturuyoruz bir iki aydan bu yana ırmak akmıyordu. Kapulukaya barajının kapakları kapalı olduğu zaman çok az bir su akıyor bu sabah yine az akıyordu bu arada gaz kokusu üzerine ırmağa baktığımda balıkların ölmeye başladıklarını gördüm. Bazılarını kasa ile topladım bu arada eşim Kırıkkale'de yetkililere ulaşmaya çalıştı ama kimseye ulaşamadık. Jandarmaya haber verdik onlarda pek ilgilenmedi." dedi.

Bu arada ırmağın diğer kenarındaki bahçe sahibi Kazım Ünsal, ırmakta zaman, zaman böyle kirlenme olduğunu belirtti. Atıkların Tüpraş Rafinerisi, Gaz beton fabrikası ve diğer tüpgaz dolum tesislerinden ırmağa akıtıldığını söyleyen Kazım Ünsal, ırmaktaki koku ve su yüzeyindeki yağlanmaya bakılırsa bırakılan atıkların zehirli madde hatta gaz olduğunu iddia etti.

Bu durumun sık sık tekrarlandığını kaydeden Ünsal yetkililerin bu durumda bir çözüm bulması gerektiğini aksi halde Kızılırmak Nehri'nin bu bölgesinde balık türlerinin tamamen yok olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious