Kızılırmak'ta eskimo usulü balık avı

Kızılırmak'ta eskimo usulü balık avı.13332
  • Giriş : 22.01.2008 / 15:44:00

Sivas'ta bazı vatandaşlar, soğuk hava nedeniyle bazı bölümleri donan Kızılırmak'ta buzu kırarak ''Eskimo'' usulüyle balık avlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivas'ta bazı vatandaşlar, Türkiye'nin en uzun nehri olan ve bazı bölümlerinde soğuk hava nedeniyle buz kütleleri oluşan Kızılırmak'ta ırmağın üzerindeki buz tabakasını baltayla kırarak Eskimo usulü balık tutuyor.

Özellikle akıntı olmayan bölümlerinin tamamen donduğu nehre gelen balıkçılar, buzu baltayla kırdıktan sonra suya ağ atarak balık tutmaya çalışıyor.

Balıkçılardan Rüştü Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balık avlamak için ırmağın üzerindeki buz tabakasını baltayla kestiklerini belirterek, ''Keserken bayağı zorlandık. Yer bulmakta zorluk çekiyoruz. Uygun yer bulmak için çok dolaştık. Bazı yerlerde yaklaşık 30-40 santimetre arasında buz kütlesi var. Ancak burada iyi bir yer bulduk ve burayı açabildik'' diye konuştu.

Irmağın derin olduğunu ve üzerinde gezmeleri nedeniyle tehlike taşıdığını ifade eden Polat, ''Bazen zorlandığımız oluyor. Buz kırılıp içine düşen arkadaşlarımız oldu'' dedi.

Hem satmak hem de ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla avlandıklarını kaydeden Polat, alışkın oldukları için soğuk havada balık tutmanın zor olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious