Kızılkaya Limanı'nın yeni sahibi Efesan Grubu

Kızılkaya Limanı'nın yeni sahibi Efesan Grubu.14135
  • Giriş : 15.05.2008 / 16:44:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 17:09:44

Daha önce Şişecam Grubu'ndan Ferro Döküm'ü alan Efesan, İstanbul Demir Çelik'ten tüm hisseleri devraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızılkaya Limanı’nı işleten İstanbul Demir Çelik A.Ş’nin tüm hisselerini Mart ayında satın alan Efesan Grubu, limanın yeni sahibi oldu. Daha önce Şişecam Grubu’ndan Ferro Döküm’ü alan Efesan Grubu’ndan yapılan açıklamada, Grubun, İstanbul Demir Çelik A.Ş’nin tüm hisselerini satın aldığı bildirildi.
Açıklamaya göre, şirket Demir-çelik, döküm, gayrimenkul, lojistik iş alanlarına liman işletmeciliğini de ekleyen Efesan Grubu, limana Efesan Port adını verdi.
Efesan Port’un Efesan Grubu bünyesine katılmasının bir satın alma ve kapasite arttırma projesi olduğunu ifade eden Efesan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Efe, ”Efesan Grubu 2002 yılından beri bölgede bir liman satın almak için araştırmalarda bulunuyordu. Çünkü demir-çelik faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında liman hizmetlerini sıklıkla kullanıyoruz” dedi.
Demir çelik sektöründe ithalat ve ihracat taşımalarının yaklaşık yüzde 90’lık bölümünün maliyet avantajı sağlaması nedeniyle denizyoluyla yapıldığına dikkat çeken Efe, söz konusu ürünlerin ithalat ve ihracatlarında süratli, hasarsız ve ekonomik olarak yükleme-boşaltma yapabilecekleri alt yapı ve ekipmanlara sahip limanlar tercih edildiğini belirtti.
Efe, liman ve terminal hizmetlerinin bu nedenle büyük önem taşıdığını, Efesan Port’un ulaşım ve liman hizmetleri açısından Türkiye’nin en hareketli bölgesi Marmara Bölgesi’nde ve İzmit Körfezi’nde olması nedeniyle öneminin daha da arttığını kaydetti.
Efesan Port’un, mevcut kuru yük elleçleme hizmetlerine devam edecek ve ilave yeni yatırımlar ile gemi yanaşma yeri imkanlarını artıracağını vurgulayan Efe, sıvı yük antrepo işletmeciği ile her türlü likid mal depolama tesisleri kurarak müşterilerinin imkanına sunacağını bildirdi.
Efe, “Tamamen üçüncü kişilere yönelik olarak planladığımız sıvı yük taşımacılığı konusundaki yatırımımızın çerçevesi önümüzdeki dönemde netleşecek. Efesan Grubu’nun 36 yıldır yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde oluşturduğu müşteri odaklı hizmet felsefesini mevcut insan kaynağı, yeni yönetim kadrosu ve deneyimli personeliyle sürdürecek olan Efesan Port, güven, sürat ve dostluğa dayalı iş anlayışıyla bölgenin öncelikli tercih edilen bir liman işletmesi olacaktır” dedi.
İstanbul Demir Çelik bünyesinde 1990 yılından bu yana Kızılkaya Limanı olarak faaliyet gösteren Efesan Port, toplam 23 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. İzmit Liman Başkanlığı yetki alanında bulunan Efesan Port’un 75 bin metrekarelik geri sahası, açık depolama, park alanı ve iç ulaşım yolları olarak kullanılıyor. Liman ve geri saha arasında bulunan alt ve üst geçitler sayesinde her ebat ve cinste yük, vinç ve ekipmanın limana giriş çıkışı kolaylıkla sağlanabiliyor.
Efesan Port, Dilovası’nda büyük sanayi tesislerinin yakınında bulunuyor. TEM otoyoluna ve E-5 karayoluna 1 kilometre mesafedeki Efesan Port bu özelliği nedeniyle önemli bir avantaja sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious