'Kızım Alevi bir gençle evlenebilir mi?'

'Kızım Alevi bir gençle evlenebilir mi?'.13037
  • Giriş : 23.01.2009 / 18:08:00

Toplumsal hayatın dini yönüyle ilgili sorulara cevap veren İlahiyatçı Doç. Dr. Karataş, ülkemizdeki önemli bir konuya açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Doç. Dr. Mustafa Karataş, Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Nur Ertürk'le Her Sabah programında çok sık sorulan bir konuyla muhatap oldu ve ülkemizdeki “Alevi - Sünni ayrımcılığının” dini hükmüne dair açıklamalar yaptı.

Kız Alevi bir gençle evlenmek isteyen annenin 'hayati' diyerek yönelttiği soruya cevap veren Karataş, imanın altı şartına inanan herkesin birbiri ile evlenebileceğini söyledi.

ÖLÇÜ İMANIN ALTI ŞARTI

“Biz Sünni'yiz, kızım Alevi bir gençle evlenmek istiyor. Bunun dinimizce bir sakıncası var mıdır? Benim için hayati bir mesele. Sizden cevap istiyorum…” sorusunun Türkiye toplumunun önemli vakıalarından biri olduğunu ifade eden Karataş sadece Alevi ve Sünni olmanın evliliğe mani olmadığını belirtti.

Alevilerin de Sünnilerin de içerisinde her türlü inanışa sahip insanların olabileceğine dikkat çeken Karataş, Alevi - Sünni ya da Sünni - Alevi evliliğinde ölçü olarak 'imanın altı şartı'nın konulabileceğini, bunların dışındaki tefsir ve yorum farklılıklarının ise ayrı bir konu olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*