'Kızlar okula gidecek başka çare yok'

  • Giriş : 11.12.2005 / 00:00:00

Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, okul çağına gelen çocukların mutla okula gönderilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hiç kimse 'param yok' deyip çocuklarını okula göndermemezlik etmemesini hatırlatan Vali Uzun, fakir olduğunu ileri sürerek çocuğunu okula göndermeyenlere yardım yapacağı konusunda açık çek verdiğini dile getirdi.

Sırrınkarşıya Mahallesinde sokak basketbolü sahasının açılışında konuşan Vali Uzun, okul çağındaki okula giden çocuğunun ayakkabısı ve elbisesi olamayan çocukların kendisine müracaat etmesini istedi.

Devletin zaten defter, kitap ve kırtasiye yardımı yaptığını söyleyen Vali Uzun, anne ve babalara "Sakın bu konuda bahane ileri sürmeyin. Sizlerin bir babası, Urfa'nın valisi olarak söylüyorum. Sakın bu konuda bir bahane ileri sürmeyin. Efendim benim param yoktu. Bilmem neyim yoktu geçinemiyorum demeyin. Bu konuda çocuklarınızı okula gönderdiğiniz taktirde altını çizerek yine söylüyorum. Size açık çek veriyorum. Gelin ben size yardım edeyim." çağrısında bulundu.
VALİ HER SABAH BİR OKULDA DERSLERE GİRİYOR
Vilayet olarak her gün 3 bin 500 kişiye sıcak yemek dağıttıklarını bu yıl 13 bin 500 ton civarında odun ve kömür dağıtılacağını ifade eden Vali Uzun, ailere çocuklarına sahip çıkmaları konusunda uyarılarda bulundu. Çocuklar için aileler kadar kendisinin de çok üzüldüğünün altını çizen Vali Uzun, şöyle konuştu: "İnanın sizden daha çok ben üzülüyorum. Sabahları çıktığımda mutlaka bir okula uğruyorum. Derslere giriyorum. Çocukları takip ediyorum. Daha fazla emek sarf etmeleri için öğretmenlerden rica ediyorum. Bu nedenle bu evlatlar sizin olduğu kadar bizim de evlatlarımız. Bakın bu sene bu çocuklar için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bu sene Urfa tarihinde görülmemiş bir olayı gerçekleştirdik. Bir yılda bin 500 yeni derslik yaptırdık. Bugüne kadar Urfa tarihinde böyle bir şey yok. Yine bu sene 200 bin çocuğumuzu sağlık taramasından geçirdik. Çocuklarımızın yüzde 80'inde parazit var, solucan var. Biz bu çerçevede 200 bin civarında çocuğumuzun tedavisini yaptık. Onlar için özel ilaçlar getirdik. Bütün masraflarını biz karşıladık. Sizlerin de bu konularda mümkün olduğu kadar yardım etmenizi rica ediyorum. Bu dertlerimiz oldukça fazla. Sizler bir adım atar bizler bir atarsak bu işleri halledeceğimizi inanıyorum. Ama çocuklarımız mutlaka okula gidecek başka çaremiz yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious