Kızların fendi erkekleri yendi

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Kızlarla teknolojiyi bir türlü aynı cümlede olumlu kullanamayan erkeklere duyuruyoruz: Artık kızlar da bilgisayar oyunu oynuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ama önce 'SK Gaming'in bir anlam ifade etmediği okuyucularımıza ufak bir dipnotla girelim söze. Bu, dünyanın en popüler bilgisayar oyunlarından olan Counter-Strike, War Craft, Quake ve FIFA oyunlarını en iyi oynayanları bünyesinde toplayan takımların genel adı aslında. Bir süredir tüm bilgisayar oyunu turnuvalarında adını ilk sıralara yazdırmakla meşgul olan yapının son aksiyonuysa tüm bu takımlarına birer de kız kardeş eklemek. Nedeniyse açık, bir grup kız hala, sevgilileri veya erkek kardeşleri bilgisayar oyunlarında kendilerini kaybederken bu duruma anlam veremeyerek bir köşede öfleyip pöflese de diğer bir grup söylenmek yerine oyunun bir parçası olmayı seçiyor. Hatta artık saç ve cilt bakımı partileri ya da beş çayı dedikoduları yerine yeni neslin çıtır kızları pembe rengin ağırlıkta olduğu odalarında LAN partileri veriyor, yani herkesin kendi bilgisayarını sırtlanıp bir araya geldiği ve kurulan sistem sayesinde topluca oyunlar oynadığı etkinliklere katılmayı bakım kürlerine tercih ediyor. Bu durumda da bizim aklımıza kızların neden durup dururken bilgisayar oyunlarına bu kadar sardırdığı sorusu geliyor. Cevabı da bizzat Intel'in davetiyle Beylikdüzü Tüyap'ta düzenlenen CeBIT Bilişim Fuarına gelen dünyanın bir numaralı kız oyuncularında buluyoruz.

ASOSYAL DEĞİLLER
Takımın en genç üyesi olan 19 yaşındaki Christine Chi, kendini bildiğinden beri bilgisayar oyunlarına meraklı olduğunu söyledi. Meğer bu merakta Christine'in ondan 11 ay büyük olan ağabeyinin payı büyükmüş. Çünkü hayattaki her şeyde olduğu gibi bu konuda da iki kardeş sürekli yarışır dururmuş. Ama bizim Christine öyle hırslı, öyle inatçı çıkmış ki, abisinin evde olmadığı her dakikayı antrenman yaparak değerlendirmiş. Sonuç olarak da Amerika'nın Teksas eyaletinde yaşayan Chi ailesinden yalnızca bir tane profesyonel bilgisayar oyuncusu çıkmış. Takımın yaşça en büyük elemanı Carol Vuong içinse durum biraz daha farklı. O bir erkeğe aşık olana kadar ne bilgisayarlarla ne de oyunlarıyla pek haşır neşir değilmiş. Ama adamın ilgi alanına girmek için bir şeyler yapması gerektiğini anladığı andan itibaren 'Şu oyunu bir de ben deneyeyim bari' diyerek dalmış oyun dünyasına. Carol'ın anlattıklarına bakılırsa o dönemde aşık olduğu adamı terk edeli çok uzun süre geçmiş ama o, bilgisayar oyunlarıyla ne şimdi ne de başka bir zaman vedalaşmayı aklının ucundan bile geçirmemiş.
SK Gaming ekibinin bu iki üyesi oyunlarını oldukça da ciddiye alıyor. Uzmanlık alanlarıysa son yılların en popüler oyunlarından biri olan Counter-Strike. Günlerini okullarından arda kalan sürelerde antrenman yaparak geçiren kızlardan Christine yeni üniversiteye başlamış ve doktor olabilmek için emin ama yavaş adımlar atıyor, Carol ise eczacılık fakültesinden mezun olmak üzere. Bilgisayar oyuncusu denince akıllarda canlanan asosyal, bakımsız ve gözlüklü tiplerin aksine bu kızlar oldukça sosyal ve aktifler. Uzmanlık alanlarıysa ülkemizde de birçok gencin odalarına kapanmasına veya internet kafelerin kapasitelerini zorlamasına neden olan Counter-Strike.
Potter lakaplı Christine Chi başarılı bir oyuncu olmanın sırrının antrenman yapmakta saklı olduğuna inanıyor, tabii bir de doğru malzemeyi kullanmakta. 'Mouse veya Mouse pad deyip geçmeyin, bu oyunu oynarken kullandığınız en önemli enstrümanlar onlar' diyen Potter takım olarak kazandıkları şampiyonluklardan sonra hedeflerinde bir değişiklik olduğunu hissetmiş. Amerikalı genç kız bundan sonra artık dünya şampiyonu olmakla ilgilenmiyor, onun yeni amacı kadınların erkeklerden daha iyi bilgisayar oyuncuları olabileceğini kanıtlamak. Snuggly lakaplı Carol Vuong'sa yarışan kadın ve erkek sayısının eşit olmaması nedeniyle iyi oyuncuların sayılarının kıyaslanmaması gerektiğini düşünüyor. 'Erkekler teknoloji konusunda gerçekten çok yetenekliler. Bizse onlardan daha yetenekliyiz' diyen Kanadalı oyuncu kendisiyle yarışmak isteyecek tüm Türk Counter-Strike oyuncularına da meydan okuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious