Kızların okul özlemleri ne zaman dinecek?

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Tarlalarda çapa yapan kızlar, Türkiye'nin bir adım öne çıkabilmesi için kızların okullaştırılmasının şart olduğunu söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babasının ölümüyle ailesine maddi destek sağlamak amacıyla okulu terk eden Gurbet Altun da onlardan biri. 20 yaşındaki Altun, ilköğretim 4. sınıfa kadar okuyabilmiş. Altun, ailesine maddi destek vermek amacıyla okulunu terk etmek zorunda kalmış. Gurbet'i, küçük yaşta çok sevdiği okulundan ayrılmak çok kötü etkilemiş. Genç kız, okuma imkanı olanlara seslenerek, "Gecenizi gündüzünüze katın okuyun, tek amacınız okumak olsun. Bizim zamanımızda devlet okumaya teşvik etmiyordu. Şimdi çeşitli kampanyalarla kızları okullaştırıyorlar. Okuyun ve eğitimli insanlar olun." diye konuştu.

Altun, dul annesiyle evdeki 5 kardeşine ekmek götürebilmek için güneşin altında günlük 8-10 YTL para karşılığı çapa yapıyor.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte Araban ovasındaki, pamuk, karpuz ve kavun tarlalarında çapaya başlayan Gurbet Altun, "Ben yetim büyüdüm ailem yoksuldu, okuyamadım. Benim zamanımda kızların okuması için devlet bu kadar imkan tanımıyordu. Şimdi haydi kızlar okula kampanyasında devlet okula gidemeyen kızlara destek veriyor. Ben okula gitmeyi çok istediğim halde ailem maddi imkansızlıklar içerisinde olduğu için okuyamadım. İlköğretim 4. sınıfta okulu bırakıp para kazanmak için tarla işlerinde amelelik yapmaya başladım. Mecburdum ailem maddi imkansızlıklar içerisindeydi. Aile ekonomisine tarla işlerinde çapa yaparak katkı sağlıyorum. Ama içimde hâlâ okuyamamanın burukluğu var." şeklinde konuştu.

Gurbet Altun, Türkiye'nin bir adım öne çıkması için kızların okullaştırılması gerektiğine inanıyor. Bunun içinde devletin kızların okullaştırılması için bütün imkanlarını seferber etmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious