KKKA, kan ile bulaşabilir!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kan ve vücut sıvıları ile bulaşabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Vakıf Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Efe, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının Türkiye'nin coğrafi yapısı ve iklimi nedeniyle her yerde görülebileceğini, hastalığa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
KKKA hastalığının çoğunlukla kenelerin aktif olduğu bahar ve yaz aylarında ortaya çıktığını hatırlatan Efe, "Ülkemizin coğrafi yapısı, iklimi kenelerin yaşamaları için uygun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hastalık öncelikle hayvancılığın yapıldığı, çalı çırpılı alanlar ve gür otlakların bulunduğu yerler başta olmak üzere ülkemizin her yerinde görülebilir. Viral kanamalı ateşler ölüm oranı yüksek, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardır. Bu grup hastalıklardan ülkemiz için önemli olanı hiç şüphesiz Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'dir."dedi.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin ilk olarak hastalığın ismini aldığı Kırım ve Kongo'da tesbit edilen viruslerin sebep olduğu ölümcül seyredebilen bir hastalık olduğunu ifade eden Dr.Efe, "İnsanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaşır. Evcil hayvanlara da kene ısırması ile bulaşabilir; ancak hayvanlarda belirtisiz seyretmektedir. Hastalık kene ısırmasının yanısıra vücudunda virüs bulunan hayvanların kanlarına ve vücut sıvılarına veya bu hastalığa yakalanmış insanların kan ve vücut sıvılarına temas etmekle de bulaşabilir. Bu nedenle hasta yakınları ve hastane personelinin korunması önem arz etmektedir.

PİKNİK YAPANLAR DİKKATLİ OLMALI!

KKKA'nın belirtilerinin ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, belirgin iştahsızlıkla başladığını, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal de görülebileceğine işaret eden Dr. Efe, "İlk günlerde yüzde, göğüsde kızarmalar, gözde kanlanma ortaya çıkabilir. Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan noktasal kanamalar olabilir ve bunlar büyüyerek vücuda yayılabilir. Burun, diş eti, vajen kanamaları gibi vücudun değişik yerlerinde kanamalar olabilir. Çalı, çırpı, su kenarı veya gür otların bulunduğu bölgelere pikniğe gidenlerin, hayvanların veya bu hastalığa yakalanmış insanların kan, vücut sıvıları veya diğer dokularına temas edenler vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir." diye konuştu.

Hastalığın kene tarafından ısırılma veya kene ile teması takiben genellikle 1-3 günde ortaya çıktığını hatırlatan Dr. Efe, "Bu süre 9 güne kadar uzayabilir. Hasta insan veya hayvanlara ait kan veya vücut sıvısı temasından sonra ise bu süre 13 güne kadar uzayabilmektedir. Hastalık çoğunlukla kenelerin aktif olduğu bahar ve yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin coğrafi yapısı, iklimi kenelerin yaşamaları için uygun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hastalık öncelikle hayvancılığın yapıldığı, çalı çırpılı alanlar ve gür otlakların bulunduğu yerler başta olmak üzere ülkemizin her yerinde görülebilir." dedi.

KORUNMA YOLLARI

- Kırsal alanlara piknik veya bir başka amaçla gidilmesi durumunda giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler giyip, kenelerin vücuda girebileceği yerleri kapatın. Mümkünse çizme giyin veya pantolonun paçalarını çorap içine alın.

- Vücudun açıkta kalan yerlerine böcek uzaklaştırıcı ilaçlar sürebilir veya elbisenize emdirerek kullanabilirsiniz.

- Kırsal alanda sık sık vücud kontrolü yapıp yapışan bir kene varsa bir pens veya cımbızla geriye doğru hafif sağa sola döndürerek çıkarın. Kenenin çıktığı yere alkol veya tentürdiyot sürün. Çıkan keneyi böcek öldürücü ilaç, alkol veya çamaşır suyu içine atarak öldürün. Keneleri kesinlikle elle öldürmeyin ve patlatmayın.

- Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine kolonya veya gaz yağı dökmek, sigara basmak gibi yöntemlere başvurmayın.

- İnsanların ve hayvanların kanlarına eldivensiz temas etmeyin.

- Çiftlik hayvanlarını kenelere karşı ilaçlayın.

- Unutmayın ki vücuda yapışan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığın bulaşma ihtimali de o kadar az olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious