KKTC, ISESCO'ya gözlemci üye oldu

  • Giriş : 25.03.2008 / 10:43:00

KKTC, İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'na (ISESCO) gözlemci üye olarak kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), merkezi Rabat'ta bulunan ve İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKT) bağlı en önemli kuruluşlardan biri olan İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'na (ISESCO) gözlemci üye olarak kabul edildi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "resmen yapılan müracaatla ilgili olarak gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda KKTC'nin 19 Mart 2008 tarihi itibariyle ISESCO'ya gözlemci üye olarak kabul edildiğini" bildirdi.

Avcı, KKTC'nin başvurusunun ISESCO tarafından kabul edilmesinin, Kıbrıs Türk halkı üzerindeki haksız izolasyonların kaldırılması ve ülkenin uluslararası topluluk içerisinde haklı yerini alması yönünde İKT ve bağlı kuruluşları tarafından sağlanan desteği bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Avcı, "Bu sevindirici gelişme, şüphesiz ki, Bakanlığımızın İslam Konferansı Teşkilatı Sekretaryası, bağlı kuruluşları ve üye ülkelerle ikili ilişkilerine verdiği önemin ve yürüttüğü karşılıklı temasların bir ürünüdür" ifadesini kullandı.

"İslam ülkelerinin eğitim, bilim, kültür ve iletişim alanlarında ilişkilerini geliştirmek amacıyla 1982'de kurulan ISESCO'ya üyeliğin, Kıbrıs Türk kültür mirasının ve ülkedeki eğitim olanaklarının 60'a yakın ülke nezdinde etkin bir şekilde tanıtılması açısından büyük önem taşıdığını" kaydeden Turgay Avcı, ISESCO tarafından çevre ve eğitim konularında yapılacak uluslararası etkinliklere KKTC'nin de aktif katılımının sağlanacağını, ortak etkinlik ve projeler yürütüleceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious