KKTC, mağdurlara kucak açtı

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

KKTC Başbakanı, Lübnan'daki krizden dolayı Gazimağusa Limanı'nda 3 bin 578 yolcuya hizmet verildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Soyer, teknik komiteler çalışsaydı, bu tür insani konularda insanlığa daha fazla katkı sağlama fırsatı bulacaklarına işaret ederek, Rum Lider Tasos Papadopulos'a insani konuları engellemeyip Kıbrıslı Türklerle işbirliği yapma çağrısını da yineledi.
Başbakan Soyer bir kabulünde, KKTC'nin Lübnan'dan kaçmak durumunda kalan sivillere verdiği insani yardımın boyutuyla ilgili bilgi verdi. Deniz yoluyla Lübnan'dan kaçan siviller için transit liman olarak kullanılan Gazimağusa Limanı'nda büyük bir hizmet verildiğini aktaran Soyer, hizmet verilen 3 bin 578 yolcunun 86'sının hastanede tedavi edildiğini, geriye kalanların da limanda ayakta sağlık hizmeti aldığını vurguladı. 20 kişinin aileleriyle birlikte tedaviye sevk edildiğini söyleyen Soyer, 8 kişinin dün İstanbul üzerinden hava yoluyla memleketlerine dönebilmelerine imkân sağlandığını kaydetti.

KKTC Başbakanı Soyer, kapasitesinin dolduğunu ileri sürerek daha fazla yardım yapmayacağını söyleyen Rum yönetiminin KKTC'nin insani yardımına da engel olmaya çalıştığını söyledi. Soyer, "Bu insani değildir. Bu, siyasetin, bir insani yardımın önünü kesmek için kullanılmasıdır. Biz insani bir yardımdan siyasal bir fayda çıkarma peşinde değiliz" diye konuştu.

Ercan ile Gazimağusa limanlarının yardım ve tahliye için kullanılmasında her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirten Ferdi Sabit Soyer, çok yorucu bir deniz yolculuğu yaparak KKTC'ye ulaşan kişilerin, Ercan Havaalanı üzerinden daha hızlı bir şekilde ülkelerine götürülebileceğini dile getirdi.

Önümüzdeki günlerde daha fazla insanın Gazimağusa Limanı'na uğrayacağı yönünde duyumları olduğunu söyleyen Soyer, Sağlık Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı başta olmak üzere bütün birimlerin tahliyede aktif rol almaya hazır olduğunu kaydetti. Soyer, tatil nedeniyle kapalı bulunan DAÜ'ye ait 350 yataklık yurdun bu amaçla hizmet verecek şekilde organize olduğunu da söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious