KKTC, pazar günü sandık başında

KKTC, pazar günü sandık başında .12106
  • Giriş : 15.04.2009 / 14:05:00

Kıbrıs Türk halkı, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla 19 Nisan Pazar günü sandık başına gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçmenlerden oy almak için ise 7 partiden 345, bağımsız olarak da 8 aday yarışacak.

Kıbrıs Türk siyasi tarihinin 10. genel seçimleri olacak 19 Nisan Pazar günkü seçimlerin oy pusulalarında partiler şu şekilde sıralanacak:

''Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Halk İçin Siyaset Partisi (HİS), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP).''

Oy pusulalarında, partilerin ardından ise bağımsız adaylar sıralanıyor.

PUSULALARDAKİ 358 ADAYDAN 353'Ü SEÇİLEBİLME NİTELİĞİNDE

Pusulalarda, 7 partiden 350, bağımsız olarak da 8 aday yer alıyor. Ancak bunlardan 353'ü seçilebilme nitelikleri taşıyor. HİS Parti'den 2 kişinin adaylıkları; birinin seçilebilme niteliğine sahip olmaması, diğerinin adaylığında aykırılık saptandığı için düşmüştü. Bu arada yine HİS Parti'den 3 adayın da istifa ettikleri YSK tarafından açıklanmıştı.

Seçim ve Halkoylaması Yasası'na göre, adaylığı düşse veya adaylıktan çekilseler bile siyasi partilerden aday gösterilenler oy pusulasındaki yerini koruyor, ancak seçilmeleri halinde listede sıra itibariyle kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılıyor.

OY VERME SAATLERİ

Pazar günü KKTC genelinde oy verme işlemi saat 08.00'da başlayacak ve 18.00'a kadar sürecek. Lefkoşa'da kayıtlı olan 50 bin 653 seçmen, Gazimağusa'da 42 bin 325 seçmen, Girne'de 30 bin 428 seçmen, Güzelyurt'ta 21 bin 17 seçmen ve İskele'de 16 bin 950 seçmen oy kullanabilecek.

Seçimlerde Lefkoşa 16, Gazimağusa 13, Girne 9, Güzelyurt 6 ve İskele ilçesi 6 milletvekili çıkaracak.

KKTC genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar oy oranına göre Meclis'te temsil edilme şansı bulacak.

SEÇMEN KARTI ŞART DEĞİL

Oy kullanmak için seçmen kartı ise şart değil. Oy kullanılacak sandığı bilmek yeterli. Ancak, kayıtlı seçmen, kimliğini ispatlayıcı bir belgeyle oy kullanabilecek.

Seçmenlerin cep telefonuyla oy verme yerine girmesi yasak. Oyunu kullanmak için oy pusulası ve ''evet'' mührünü alan seçmenin kapalı oy verme yerine girmeden önce, varsa cep telefonu, fotoğraf makinesi, telsiz vb. cihazları, sandık kurulu başkanına vermesi gerekiyor.

YAŞLILAR VE OKUMA-YAZMA BİLMEYENLER

Seçim yasası uyarınca görme özürlüler, felçliler veya benzeri bedeni sakatlıkları olanlar, kendi istemleri üzerine diledikleri bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabilecekler.

Ancak okuma-yazma bilmeyenler sandık başında başka bir seçmenden yardım isteyemeyecekler. Bu durumdaki seçmen; talebi halinde, sandık başkanının tarifiyle oyunu kullanabilecek.

OY NASIL KULLANILACAK?

Seçim ve Halkoylaması Yasası uyarınca, seçmenin sandık başında mühür, mühür tercih ve karma oy olmak üzere 3 ayrı yöntemle oyunu kullanma olanağı var.

Sadece mühür vurulması durumunda başka herhangi bir işleme gerek yok.

Hem mühür, hem tercih halinde ise tercihlerin mühür vurulan partinin listesinden yapılması zorunlu. Tercihler de o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının yarısı kadar olmak zorunda. Mühür vurulup tercihler başka partinin listesinden yapılması durumunda, sadece tercihler geçersiz sayılıyor.

Seçmen, bir partiye mühür vurursa o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının yarısı kadar tercih yapabiliyor. Milletvekili sayısının yarısı belirlenirken de kesirler dikkate alınmıyor.

İlçelerin çıkaracağı milletvekili sayısı ile buna bağlı olarak mühür vurulması halinde yapılabilecek tercih sayısı şöyle:

16 milletvekili çıkaracak olan Lefkoşa'da tercih sayısı 8.

13 milletvekili çıkaracak Gazimağusa'da tercih sayısı 6.

9 milletvekili çıkaracak Girne'de tercih sayısı 4.

6 milletvekili çıkaracak Güzelyurt'ta tercih sayısı 3.

6 milletvekili çıkaracak İskele'de tercih sayısı 3.

KARMA OY

Sandık başındaki seçmen için üçüncü yöntem ise karma oy. KKTC seçim sistemi uyarınca, seçmen, farklı parti listelerinden ve bağımsız adaylar arasından tercih yaparak karma oy da kullanabiliyor. Ancak karma oyun geçerli olması için herhangi bir partiye mühür vurulmaması gerekiyor.

Karma oy kullanan seçmen, o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının en az yarısı kadar tercih yapmak zorunda. Bu rakamın altında kalan oylar geçersiz sayılıyor.

Bu durumda karma oy kullanan seçmen Lefkoşa'da en az 8, en fazla 16; Gazimağusa'da en az 6, en fazla 13; Girne'de en az 4, en fazla 9; Güzelyurt ve İskele'de en az 3, en fazla 6 tercih yapmak zorunda.

PARTİLERİN ALACAKLARI OYLAR NASIL HESAPLANIYOR?

Bir partiye vurulan mühür, o partiye bölge milletvekili sayısı kadar oy getiriyor. Mühre ek olarak aynı partiden yapılan tercihler ise sadece parti içi avantaj sağlıyor, ilgili partiye diğer partilere kıyasla ek veya daha az avantaj sağlamıyor.

Karma oydan bir partiye gelen oy sayısı ise adaylara verilen tercih sayısı kadar hesaplanıyor. Örneğin, 16 milletvekili çıkaracak Lefkoşa'da (X) partiye vurulan mühür, o partinin hanesine (16) oy olarak yazılır. Aynı partiye karma oydan gelen 3 tercih de (3) oy olarak kaydedilir.

Yüksek seçim Kurulu'nun yayımladığı seçim takvimi uyarınca, 18 Nisan seçim propagandasının son günü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*