KKTC, Rumlara neden tavır koydu?

KKTC, Rumlara neden tavır koydu?.7898
  • Giriş : 28.10.2008 / 18:29:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rum basınına sızdırmalar nedeniyle tavır alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla 11 Eylülde başlatılan kapsamlı müzakerelerde, görüşmenin içeriğine ilişkin basına bilgi verilmemesi prensip kararına rağmen görüşme masasından Rum basınına haberler sızdırılmasına karşı tavır almaya hazırlanıyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, 3 Kasım Pazartesi günü Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la yapacağı görüşmede, müzakere sürecinin verimliliğini olumsuz etkileyen Rum basınına sızdırmalar konusunu yeniden gündeme getireceğini ve görüşmeye önerilerle gidileceğini bildirdi.

Erçakıca, "Görüşme masasındaki konuların Rum medyasına sızdırılmasına karşı alınacak önlemler çerçevesinde Kıbrıs Türk basınına açıklama mı yapılacak" sorusuna karşılık, "Eğer Sayın Hristofyas ile Cumhurbaşkanımız o konuda mutabık kalırlarsa açıklayacağız tabii" dedi.

Rum basınına "sızan" bilgiler arasında, "önemli oranda doğrular ve önemli oranda eksiklikler bulunduğunu" da söyleyen Erçakıca, bunları Rum basınına sızdıranların, "daha fazla üstünlük sağlama" peşinde olduğunu kaydetti.

SİYASİ EŞİTİLİK

Rum basınına bugün yansıyan seçim sistemiyle ilgili görüş ve önerilere değinen Erçakıca, "Burada da siyasi eşitlik esastır. Yeni oluşturulacak Birleşik Kıbrıs'ın iki eşit ortağı olacaktır. Hiç kuşkusuz ki Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türk yöneticileri belirleyeceği bir sistem kabul edilemez. Aynı şekilde biz de karşı tarafa 'sizin yöneticilerinizi biz belirleyelim' önerisi yapmadık, yapacak da değiliz" diye konuştu.

Erçakıca, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un, "geçişlerin kapatılması" önerisiyle ilgili soruya karşılık, "Başpiskoposun kafasındaki çözüm modelinin kendilerine uymadığını, ona uymayan açıklamaları duyunca da ortamı dinamitleyecek şeyler söylediğini" kaydetti.

Hasan Erçakıca, Başpiskopos'un, kendisinin açıklamalarına yönelik eleştirileriyle ilgili olarak da "Kıbrıs Türk halkının görüşlerini duyurmaya çalışıyorum. Anlaşmaya ulaşmak istiyorsak gerçekçi davranmalıyız. Bunlar Kıbrıs'ın gerçekleridir" dedi.

RUMLARIN SİYASİ AMBARGOSU SÜRÜYOR

Erçakıca, Rum tarafının, Güney Kıbrıs'ta temaslar yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith'in Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la görüşmesini engellemesine, Kıbrıs Türk tarafının, Avustralyalı yetkililer nezdinde tepki gösterdiğini de açıkladı.

Erçakıca, Cumhurbaşkanı Talat'ın, bugün, Avustralya'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi David Ritchie ile görüşerek, hem Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini anlattığını hem de Dışişleri Bakanı Smith'le görüşmesinin engellenmesine tepkisini dile getirdiğini aktardı.

Hristofyas'ın eski politikaları sürdürerek, Smith'in Talat'la görüşmesini engellediğini ifade eden Erçakıca, şunları söyledi:

"Rum tarafı anlaşılan odur ki siyasi izolasyon politikasını devam ettirmek kararlılığındadır. Bununla da kendi istediği tarzda bir çözümü dayatmaya çalışacaktır, bu amaçla siyasi izolasyonu bir araç olarak kullanmaya çalışıyor. Böyle bir şeyde başarılı olma şansları yoktur. Kıbrıs Türk tarafı olarak biz kendi ilkelerimiz çerçevesinde bir çözüm arayışında olmayı sürdüreceğiz ama Kıbrıs Rum tarafınca dayatılacak bir çözümü kabul etme olasılığı yoktur."

Erçakıca, Rumların bu çabalarının görüşme ve kapsamlı çözüm bulma sürecine ciddi zararlar verdiğini vurguladı.

YASAMAYLA İLGİLİ ÖNERİLER PAZARTESİ GÜNÜ

Kıbrıs müzakerelerinde "yürütme organı" ile ilgili son görüşmelerin yapıldığını, karşı görüşlerin ifade edildiğini anlatan Erçakıca, yasama organının nasıl olacağı konusunda Rum tarafının önerilerini sunduğunu, Kıbrıs Türk tarafının da bunlarla ilgili değerlendirmelerini ve kendi önerilerini pazartesi günkü toplantıda ortaya koyacağını açıkladı.

TALAT PERŞEMBE GÜNÜ İstanbul'A GİDİYOR

Erçakıca, Cumhurbaşkanı Talat'ın, perşembe günü İstanbul'da, Dünya Ekonomik Forumu nedeniyle toplanacak iş adamları ve liderlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği akşam yemeğine katılacağını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*