KKTC, salı günü Abdullah Gül'ü karşılamaya hazırlanıyor

KKTC, salı günü Abdullah Gül'ü karşılamaya hazırlanıyor.7898
  • Giriş : 16.09.2007 / 14:14:00

KKTC, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü karşılamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı sıfatıylailk yurt dışı gezisini, 18-19 Eylül tarihlerinde KKTC'ye yapacak.

Salı günü öğleden sonra KKTC'ye gidecek olan Gül, ilk olarak Kıbrıs Türkleri önderi Dr. Fazıl Küçük'ün Anıttepe'deki mezarını ziyaret edecek.

Ardından Dışişleri Bakanlığı döneminde kendisi ile yakın bir çalışma içerisinde olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşecek olan Gül, KKTC Bakanlar Kurulu üyelerini kabul edecek ve Talat'ın onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

Çarşamba günü Boğaz Şehitliği'ni ziyaret edecek Gül, AKP hükümetinin Kıbrıs politikasına yönelik eleştirileri ile dikkat çeken 1. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile de görüşecek.

KKTC Meclisi'nde temsil edilen partilerle biraraya gelecek olan Gül, Meclisi Genel Kurulu'nda bir konuşma yapacak. Gül, bunun ardından KKTC'ten ayrılacak.

Abdullah Gül'ün KKTC ziyareti, kısa bir süre önce Talat ile Rum lideri Tasos Papadopulos arasında yapılan sonuçsuz görüşmenin hemen arkasında gerçekleşecek.

Talat, Papadopulos ile yaptığı görüşme konusunda Gül'e bilgi verecek. Görüşmelerde ayrıca önümüzdeki döneme yönelik görüş alışverişinde de bulunulacak.

Bu çerçevede, KKTC'ye destek amacıyla atılabilecek adımların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Ancak, Kıbrıs'taki iki taraf arasında yeniden müzakerelere başlanması çağrıları sürmekle birlikte Rum Kesimi'nde gelecek Şubat ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi herhangi kayda değer bir adım atılması zor görünüyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious