KKTC 23. yılını kutladı

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

KKTC'nin 23. kuruluş yıldönümünü kutlama etkinlikleri yapıldı. Kutlama etkinlikleri çerçevesinde saat 08.30'da başkent Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı önünde tören yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Anıt Özel Defteri'ne, "Çağdaş, demokratik ve laik bir devletin Cumhurbaşkanı olarak senin gösterdiğin yolda ilerlemek için tüm gayretimle çalışıyorum." şeklinde yazdı. "Çağdaş uygarlık yolunda emin adımlarla ilerlemekte" olduklarını yazan Talat, "Onurunu ve gururunu asla yıpratmadan, dünyalı bir halk olarak Kıbrıs'ta çözümü ve barışı elde etmek için sabırla çalışmaktadır. Işığın yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Huzurunda saygıyla eğiliyoruz." dedi. Türkiye adına özel defteri imzalayan Genel Sekreter Kemal Nehrozoğlu, "Senin ilke ve devrimlerinin ışığında onca yıl hak ve özgürlükleri için her türlü zorluğa karşı savaş veren Kıbrıs Türkü'nün kurduğu KKTC'nin 23. kuruluş yıldönümünü, Kıbrıslı kardeşlerimizle kutlamanın onur ve mutluluğu içerisindeyiz." şeklinde yazdı. TBMM'yi temsilen AK Parti Vekili Sadullah Ergin, CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz, ANAP Grup Başkan Vekili Prof. Dr. Ömer Abuşoğlu da Anı Özel Defteri'ne ortaklaşa, "Kıbrıs Türk halkının ulusal kurtuluş savaşında ilke ve inkılaplarından aldığı güçle yıllarca onurlu ve zorlu bir mücadele vererek kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 23. kuruluş yıldönümünü gurur ve heyecanla kutluyoruz." dedi.

TSK'yi temsilen Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orgeneral Orhan Yöney de, "İlke ve inkılaplarının ışığında kendi hür iradesiyle modern ve demokratik bir devlete sahip olan Kıbrıs Türk halkına huzur ve barış içinde yaşamaya devam etmesi ve meşru haklarının korunması için Türk ulusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da her alanda aynı kararlılıkla desteğini sürdürecektir. Huzur ve düşüncelerle manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz." şeklinde yazdı.

Törene Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, TBMM'yi temsilen AKP Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz, ANAP Grup Başkan Vekili Prof. Dr. Ömer Abuşoğlu, Başbakan Ferdi Sabir Soyer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TC Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) temsilen Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, TC Genel Kurmay Gaziler Heyeti, Kıbrıs Türk Batış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Sabri Demirezen, 39. Tümen Komutanı Tumgeneral Hüsmen Akdeniz, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tumgeneral Mehmet Eröz, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengâver Cem, Yüksek Mahkeme Başkanı Metin Hakkı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Ana muhalefet Partisi Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bakanlar, diğer kuvvet komutanları, üst düzey sivil ve askeri yetkililer, siyasi parti, kurum, kuruluş, dernek temsilcileri, okullar ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious