KKTC: AB Kıbrıs'ta etkili rol oynayamaz

KKTC: AB Kıbrıs'ta etkili rol oynayamaz.8519
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:56:00

Erçakıca, ''Kıbrıs Rum tarafının Avrupa Birliği (AB) organlarında tek yanlı temsiliyeti nedeni ile Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözümününde etkili bir rol oynaması olanağı kalmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, düzenlediği haftalık basın brifinginde, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulma müzakereleri devam ederken, AB yetkililerinin adaya yaptığı ziyaretlere değinerek, ''AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan İsveç'in hazırlıkları da Kıbrıs sorununun önümüzdeki dönemde Avrupa'daki başlıca tartışma konularından biri olacağını gösteriyor'' dedi.

Erçakıca, Kıbrıs Rum yetkililerin, Türkiye'nin kendilerini ''Kıbrıs cumhuriyeti hükümeti'' olarak tanımasını ve limanlarını Kıbrıs Rum bandıralı gemilere açmasını talep ederek, Türkiye'nin AB üyeliği yolunu tıkamaya ve bu süreci Kıbrıs sorununda kendi istediği çözümü dayatma aracı olarak kullanmaya çalıştığına işaret etti.

AB platformlarında Kıbrıs sorununa artan ilgiyi, Kıbrıs sorununun ne olduğunu anlatmak için bir fırsat olarak değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Finlandiya ziyaretinin bu çerçevede önemli bir çalışma olduğunu kaydetti. Erçakıca, Talat'ın, adayı ziyaret eden AB yetkilileri ile yaptığı görüşmeleri de bu amaçla değerlendirdiğini ve Kıbrıs Türk tarafının çözüm istenci ile Kıbrıs sorununa bakışını anlatma olanağı bulduğunu söyledi.

-''ANLAŞMA, AB BİRİNCİL HUKUKU OLARAK GEÇERLİ OLACAKTIR''-

AB liderlerinin, Kıbrıs sorununun erken çözümü gerektiğine ilişkin demeçlerini de memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Erçakıca, bu çerçevede bazı hususların altını bir kez daha çizmek gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Kıbrıs Rum tarafının AB organlarında tek yanlı temsiliyeti nedeni ile Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözümününde etkili bir rol oynaması olanağı kalmamıştır. Unutulmaması gerekir ki, AB organlarının şekillenmesinde Kıbrıs Rum liderliği de rol oynamaktadır ve nitekim, Kıbrıs Rum tarafının AB yetkilileri üzerindeki etkisi giderek daha fazla hissedilmeye başlanmıştır.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda varılacak anlaşma, AB birincil hukuku olarak geçerli olacaktır. Bu anlaşma, elbette AB kuruluş ilkelerine uygun olacak, ancak birincil hukuk olarak geçerli olması sağlanacaktır. Varılacak olan anlaşmanın kesin ve kalıcı olabilmesi için gerekli hukuki önlemler alınacaktır.''

Sözcü Hasan Erçakıca, Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasındaki müzakerelere 26 Haziran Cuma günü devam edileceğini de anımsatarak, cuma günü yapılacak liderler görüşmesinden ''iyi haberler'' almayı beklediklerini kaydetti.

Erçakıca, ''iyi haberlerin ne olacağının'' sorulması üzerine, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla ilgili olumlu bir gelişme ve ''Toprak'' konusunda ilk gözden geçirmenin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Bu arada, dün bir araya gelerek, ağırlıklı olarak Yeşilırmak konusunu görüşen liderlerin temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu bugün yeniden buluşarak ''Toprak'' konusunu ele alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*