KKTC artık 3G'li

KKTC artık 3G'li.11294
  • Giriş : 14.10.2008 / 09:19:00

KKTC'de hızlı mobil internet ve görüntülü konuşma hizmeti sağlayacak 3G teknolojisini saat 00.00'dan itibaren uygulamaya geçiren Kuzey Kıbrıs Turkcell, bu gece, Girne'de bir otelde tanıtım etkinliği düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, teknoloji çağında hızlı mobil internete kavuşmanın ''büyük bir ayrıcalık'' olduğuna işaret ederek, KKTC'de 3G teknolojisine geçilmesinin, iletişim alanındaki izolasyonun aşılmasında ve çözüm sonrası Rumlarla rekabette, kendilerinin önemli bir değeri olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, etkinlikte yaptığı konuşmada, ''bu teknolojiye Kıbrıs Tük halkının layık olduğunu ve bunu da Kuzey Kıbrıs Türkcell'in sağlanmasının büyük bir mutluluk olduğunu'' kaydetti.

3G teknolojisini denediğini ve çok hızlı bir internet olduğunu anlatan Talat, bunun büyük bir kolaylık ve büyük bir avantaj olduğunu belirtti.

Teknoloji ve bilim çağında böyle bir olanağa kavuşmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Talat, ''böyle bir yatırımı KKTC'de yaptığı için'' Türkcell'e teşekkür etti.

Bu yatırımının kendileri açısından büyük bir değeri olduğunu dile getiren Talat, Kıbrıs Türk halkının çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını, ciddi izolasyonlar altına olduğunu ve bu izolasyonların en ağırının da teknolojik anlamda dünya ile bağlantı kurmada yaşandığını anlattı. Talat, teknoloji alanındaki izolasyondan büyük ölçüde internet sayesinde kurtulduklarını söyledi.

3. nesil teknolojinin (3G) dünya da yeni olduğunu ve Avrupa'nın da her yerinde olmadığını kaydeden Talat, KKTC'nin bu teknolojiye artık sahip olduğunu, bunun önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Talat, 3G'nin, ''izolasyon altındaki halkın, Kıbrıs sorununu çözme ve Kıbrıs'a barışı getirme çabasında, bunu başarırlarsa da, Kıbrıslı Rumlarla rekabette önemli bir değerleri olacağını'' bildirdi.

Talat, ''Yani geride kalmamış olacağız. Bunun çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum Özellikle telekomünikasyon alanında çok ciddi sıkıntılarımız, uluslararası alanda, olmakla birlikte, bu konuda böylesine önemli bir adımın atılması bize önemli bir avantaj sağlamış durumda'' dedi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağlan Fellahoğlu da, KKTC'de hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını ifade ederek, KKTC'yi hızla dünyaya bağlayacaklarını söyledi.

KKTC'de yaşayan insanların izolasyonlardan ve dünyaya bağlanmaktan çok muzdarip olduğunu kaydeden Fellahoğlu, Kıbrıs Türkünün en yeni teknoloji ile dünyaya bağlanmalarını sağlayacaklarını belirtti.

Fellaoğlu, 32 milyon YTL üzerinde yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, bir ülkenin dünya ile bağlanmaya sadece siyasi açısından değil, teknolojik alt yapı ile de hazır olması gerektiğini dile getirdi.

Etkinliğe, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*