KKTC bandıralı gemi battı! 2 kaptan hâlâ kayıp

KKTC bandıralı gemi battı! 2 kaptan hâlâ kayıp.4305
  • Giriş : 08.11.2007 / 16:44:00

KKTC bandıralı, uluslararası seferler yapan "Dolphin-1" isimli gemi, dümen arızası nedeniyle motor bölümüne su alarak battı. İkinci ve üçüncü kaptanlar kayıp.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurtarıcı römorkörler tarafından Gazimağusa Limanı'na çekilirken batan, Latifoğlu Gemi Acenteliğine bağlı sefer yapan gemide bulunan 10 kişilik mürettebattan 8'i kurtarılırken, ikinci kaptan Cemalettin Okkıran ile üçüncü kaptan Fahri Dündar ise halen aranıyor.

KKTC Limanlar Dairesi Müdürü Davut İzkan'ın verdiği bilgiye göre, Dolphin-1 isimli gemi, 1995 yılından bu yana uluslararası seferler yapıyordu.

Geminin, 2008 yılına kadar uluslararası seferler yapabilmesi için gerekli tüm sertifikalara sahip olduğunu ve sefer sertifikalarının günün koşullarına göre yenilendiğini anlatan İzkan, geminin batmasının tamamen dümen arızasından kaynaklandığını kaydetti. İzkan, kendilerine gelen bilgilere göre, geminin Zafer Burnu açıklarına geldiği sırada kendi ekseni etrafında dönmeye başladığını, bir süre sonra da geminin motor bölümüne su almaya başladığını belirtti.

Gemi mürettebatının motor bölümüne giren suyu belli bir süre dışarı bastığını, ancak tam olarak başarılı olamayınca geminin sahil güvenlik yetkililerinden yardım istediğini anlatan Davut İzkan, "Dolphin-1" isimli gemiye bölgede sefer halinde olan bir geminin yanaştığını ve "Dolphin-1"de bulunan toplam 10 kişilik mürettebattan 7'sinin bu gemiye aktarıldığını söyledi.

İzkan, gemiye sahilden de yardımın gelmesi üzerine mürettebattan 3 kişinin gemide kaldığını ve gemiyi terk etmediğini belirterek, "Dolphin-1"in çekici gemiler tarafından yaklaşık 15 mil kadar çekildiğini, ancak geminin motor bölümüne aşırı miktarda su almasından dolayı aniden burnunun yukarı doğru dikilerek battığını söyledi.

2 KİŞİ KAYIP

Olay üzerine bölgeye giden kurtarıcı gemi ve helikopterler tarafından, gemide bulunan 3 kişiden 1'inin kurtarıldığını belirten İzkan, diğer 2 kişinin ise halen arandığını kaydetti. Arama çalışmalarının olay saatinden beri sürdüğünü de anlatan İzkan, hava şartlarının karada uygun gibi görünse bile, açık denizdeki hava şartlarının kötü olduğunu ve denizin kaba dalgalı olduğunu, bu yüzden de arama ve kurtarma çalışmalarında zorlanıldığını belirtti.

KKTC Limanlar Dairesi Müdürü Davut İzkan, buna rağmen arama ve kurtarma çalışmalarının ciddiyet içinde sürdürüldüğünü belirterek, daha sonra konuyla ilgili daha detaylı bilgi verileceğini kaydetti.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar da konuya ilişkin açıklamasında, "Dolphin-1" adlı geminin dün saat 19.00'da römorkör tarafından çekilmeye başlandığını, ancak saat 00.25'te tüm çabalara rağmen su almaya devam etmesi nedeniyle battığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious