KKTC bayrağını kaldıran Arsenal'e tepki

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Ambargolular Grubundan Arsenal Futbol Kulübü'ne ve İngiltere Futbol Federasyonu'na sert eleştiri

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ambargolular gurubu, ırkçılığın ağır suç olduğu İngiltere'de, Rumların KKTC bayrağının kaldırılması isteğinin ırkçılık olduğunu onaylamayan Arsenal takımına çıkıştı. Ambargolular, Rumların Arsenal kulubüne KKTC bayrağının kaldırılması için gönderdiği mektuplarda Türklere yönelik tehdit içeren ifadelerde olduğunu savundu. Ambargolular, bu mektupların sonucunda staddan bayrağın kaldırıldığını kaydetti. Bu hareketin, İngiltere'de "Irkçılığı kapı dışarı edelim" sloganına hiç yakışmadığını ve ırkçılığa göz yumulduğu anlamına geldiğini ifade eden Ambargolular Derneği, Arsenal'in bu hareketle ırkçıların zafer kazanmasına izin verdiğini söyledi.

Rumların KKTC bayrağının stadyumdan çekilmesi için "igreek.co.uk"üyeleriyle birlikte bir imza kampanyası başlattıklarını belirten Ambargolular, dilekçenin kısa sürede Yunanistan'dan da gelen destekle yaklaşık 10 bin kişi tarafından imzalandığı ancak bu imzaların çoğunluğunda Türklere, İslam'a ve Emirates Stadyumu'na bombalı saldırı gibi tehditlerin içerdiğini aktardı.

KKTC ve diğer tüm ülke bayraklarının stadyumdan yasaklanmasıyla sonuçlanan imza kampanyasının ardından bir açıklama daha yapan İngiltere Türk Birlikleri Federasyonu Sözcüsü Levent Hasan, "Yalnız içerdiği nefret miktarıyla bile "igreek" dilekçesi çarpıcıdır ve tehlike çanları çalmaktadır. Bu, Yunanlı ve Kıbrıslı Rum topluluğunda Türklere karşı hissiyatlarının bir ölçeği sayılırsa, belli ki onlarda ırçılık salgın haldedir. Türklerin ve Kıbrıslı Türklerin buna maruz kalması kabul edilebilir değildir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious