KKTC Cumhurbaşkanı'ndan 'vatandaşlık' tepkisi

KKTC Cumhurbaşkanı'ndan 'vatandaşlık' tepkisi.7915
  • Giriş : 09.06.2008 / 21:26:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Vatandaşlık oyuncak değildir, vatandaşlığı uluslararası normlara uygun olarak veriyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC vatandaşlarının her yerde "KKTC vatandaşı" olarak anıldığını ve vatandaşlar arasında da bir fark bulunmadığını ifade ederek, "Vatandaşlık oyuncak değildir, vatandaşlığı uluslararası normlara uygun olarak veriyoruz" dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Enver Dinçoğlu'nu kabulünde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetimi yetkililerin, Türkiye kökenli KKTC vatandaşları arasında tedirginlik yaratan "Göçmen vatandaşlar gitmeden bir çözüm olmayacak" sözlerini değerlendirdi.

KKTC vatandaşlarının ülke içinde ve ülke dışında vatandaş olduğuna işaret eden Talat, "Vatandaşlık oyuncak değildir. Vatandaşlığı en azından 2004'ten beri ciddi, uluslararası normlara uygun olarak ve hiç kimsenin itiraz etmeyeceği şekilde veriyoruz" diye konuştu.

"Müzakerelerin artık herkesi rahatsız eden, uluslararası ilişkileri de tedirgin eden bir sorunun ortadan kalkması isteğiyle yapıldığını" kaydeden Talat, "Bu uzlaşma meselesidir. Fedakarlık gerekirse yapacağız, ancak bu insan haklarına aykırı olmayacak. Hiç kimse endişe etmesin. Bu yükü taşırsak, hep beraber taşıyacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious