KKTC Cumhuriyet Meclisi 2007 bütçesini onayladı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2007 bütçesini onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 12 Aralık Salı günü başladığı 2007 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşmesini akşam saatlerinde tamamladı. Bütçeye, 28 milletvekili kabul, 1 milletvekili ret oyu verdi.

Toplam 2 milyar 3 milyon 842 bin 822 YTL'lik bütçe üzerindeki görüşmelerini hafta sonu hariç 8 gün boyunca sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yeni yılın bütçesine Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) Genel Başkanı Mustafa Akıncı ret oyu verdi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, yeni bütçenin topluma hayırlı olmasını diledi. Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti (DP), boykot ettikleri için meclis çalışmalarına katılmıyorlar.

BAŞBAKAN SOYER'İN KONUŞMASI

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, bütçenin oy çokluğuyla onaylanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, kamu kaynakları ve vergilerden oluşan devlet bütçesinin paylaşımı konusunda zümresel dar çıkarların hiçbir zaman ön planda tutulmaması gerektiğini söyledi.

Toplumun bütün kesimlerine ve sivil toplum örgütlerine seslenen Başbakan Soyer, toplumsal işbirliğiyle KKTC bütçesinin maaş ve ücret düzenlemesiyle şekillenmesinin önüne geçilmesini istedi.

Daha da büyüyen bir toplum ekonomisi hedeflediklerini belirten Soyer, "2006'da yüzde 7 kalkınma hedeflenmişti, gerçekleşmesi yüzde 7.8 oldu. 2007'de de yine yüzde 7 hedefliyoruz. Bu hedefi aşmak son derece önemli, başka kazanım ve devinim olacaktır" diye konuştu.

Soyer, 2007 bütçesinde 800 milyon YTL personel gideri ve 400 milyon YTL sosyal transferler olmak üzere maaş ve ücretler için 1 milyar 200 milyon YTL ayrıldığını, gelirlerin ise 1 milyar 400 milyon YTL olduğunu anlattı. Başbakan Soyer, bu hedefe ulaşmak, yerel gelirler toplamıyla cari bütçedeki personel giderlerini karşılar hale gelmek için çalışacaklarını, ancak bunun bir devletin idamesi için asla yeterli olmadığını söyledi.

KKTC Başbakanı Soyer, Türkiye'den gelen desteğin özellikle yatırımlar ve reel sektörün desteklenmesi bağlamında büyük önem taşıdığını vurguladı.

"Yerel gelirleri artırmak ve Türkiye Cumhuriyeti yardımlarını doğru noktaya götürebilmek önemli" diyen Başbakan Soyer, Türkiye'den gelen yardım ve desteğin GSMH'daki oranının yüzde 25-29'dan son iki yılda yüzde 13'e düştüğünü bildirdi.

Başbakan Soyer, UBP ve DP'nin meclis boykotuna değinirken, "Gerginlikleri tırmandırmadan, suni tartışmalar yaratıp da toplumsal kaosu getirmeden olgunlukla hareket etmek zorundayız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious