KKTC'de 22 belediyeye su temin ediliyor

KKTC'de 22 belediyeye su temin ediliyor.16697
  • Giriş : 18.10.2016 / 11:23:00

Asrın projesinin yıl dönümünde bakanlar KKTC’den gelen suyu yudumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyan Askıda Borulu Deniz Geçiş Sistemini de bünyesinde barındıran Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak “KKTC Su Temin Projesi’nin birinci yıl dönümünde adadan gelen sular Başbakanımız Binali Yıldırım başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu’nda yudumlandı. Bugün itibarıyla KKTC’de 22 belediye ile abonelik sözleşmesi imzalandı ve bu belediyelere su temin edildi.

KKTC’de son 30 yıldır giderek artan bir şekilde su sıkıntısı yaşanmaktaydı ve su meselesi, hem miktar hem de su kalitesinin yetersizliği noktasında ortaya çıkmıştı. Bu problemin ortadan kaldırılması maksadıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacını karşılamak için bir proje hazırlandı.

Su Deniz Yüzeyinin 250 Metre Altında Askıda Döşenen Borularla Gitti

KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için KKTC Su Temin Projesi’nin hazırlandığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan yıllık 75 milyon metreküp suyu, Akdeniz’in 250 metre altında askıda döşenen boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktardık.” diye konuştu.

Anamur’da 84 Bin Dekar Arazi Sulanacak

Alaköprü Barajı ile KKTC’ye içmesuyu sağlamanın yanında Anamur’da 84 bin dekar arazinin de modern teknoloji ile sulanacağını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu baraj sayesinde Anamurlu çiftçilerin de kazanacağını söyledi

Proje 4,5 Yıl Gibi Kısa Bir Sürede Tamamlandı

80 kilometrelik deniz geçişi bulunan proje ile KKTC’nin içme, kullanma, sanayi ve sulama suyu ihtiyacının karşılandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “7 Mart 2011 tarihinde Alaköprü Barajı’nın temelinin atılmasıyla başlatılan KKTC Su Temin Projesi 4,5 yıl gibi kısa bir zamanda tamamlanarak 17 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve benim katıldığım merasimle hizmete alınmıştı. Bugün itibarıyla 22 belediye ile abonelik sözleşmesi imzalandı ve bu belediyelere su temin edildi” değerlendirmesinde bulundu.

Projenin Yıl dönümünde Bakanlar Adadan Gelen Suları Yudumladı

Dünyada ilk kez uygulanan bu projenin birinci yıl dönümünde KKTC tarafından Türkiye’ye getirilen sular dün toplanan Bakanlar Kurulu’nda ve TBMM’de milletvekilleri tarafından yudumlandı. Diğer yandan yıl dönümü hatırasına PTT tarafından ’Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ortak Pul’ ’konulu anma pulu ve ilk gün zarfı 17 Ekim 2016 tarihinde tedavüle sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*